Obchodníci s komoditami ušetrili po piatich rokoch obchodov 120 miliárd dolárov na najhorší deň

NEW YORK – Spoločnosti obchodujúce s plynom a elektrinou prekonali v zisku najväčších obchodníkov s ropou.

Po piatich rokoch nepretržitého rastu priemysel obchodovania s komoditami nazhromaždil hotovostný vankúš vo výške 120 miliárd USD. Teraz sú najväčší obchodníci pripravení tieto úspory preinvestovať na daždivý deň, aby posilnili svoje dominantné postavenie. Rezervy tohto odvetvia sa podľa expertov Olivera Wymana pohybujú od 70 do 120 miliárd dolárov.To je výsledok fenomenálneho rastu zisku takmer vo všetkých segmentoch priemyslu.

Hrubé zisky z obchodovania s komoditami pre hráčov, ako sú banky, hedžové fondy, nezávislí obchodníci a firmy kryté aktívami, ako sú BP a Shell, podľa štúdie vzrástli z približne 36 miliárd dolárov v roku 2018 na rekordných 148 miliárd dolárov v roku 2022. dôsledky vojenského konfliktu na Ukrajine. V roku 2023 odhaduje Oliver Wyman hrubý zisk alebo maržu – sumu vygenerovanú z obchodných operácií pred výdavkami, ako sú dane, platy a bonusy – na 105 miliárd USD, čo je medziročný pokles o 30 %, ale stále je to dvojnásobok historických úrovní.

Nezávislí obchodníci – skupina, ktorá zahŕňa súkromné ​​spoločnosti Vitol, Trafigura, Gunvor a Mercuria – boli obzvlášť úspešní, povedal Adam Perkins, partner poradenskej spoločnosti a jeden z autorov správy.

“Výsledkom je, že ľudia len sedia na absolútne obrovských hromadách nerozdeleného zisku a otázka, ktorú si kladú, je: Čo s tým môžeme urobiť?”

Vitol, najväčší nezávislý obchodník s energiou na svete, vykázal v roku 2022 rekordný čistý zisk vo výške 15,1 miliardy USD, vyplatil v priemere 785 000 USD na platoch a bonusoch svojim 3 311 zamestnancom a takmer zdvojnásobil vlastný kapitál na 25,8 miliardy USD. Informoval o tom vo svojom finančnom roku 2022. Vyhlásenia. Očakáva sa, že spoločnosť, ktorej kľúčoví predstavitelia z veľkej časti sídlia v Londýne, zverejní svoje výsledky za rok 2023 tento mesiac.

Konkurent Vitolu Trafigura vykázal vo svojom poslednom finančnom roku končiacom septembrom 2023 rekordný čistý zisk 7,4 miliardy dolárov. Takže strojnásobil dividendu pre svojich 1200 zamestnaneckých akcionárov na 5,9 miliardy USD. Jedným z dôsledkov bola postupná „výmena stráží“, pri ktorej niektoré obchodné firmy použili rekordné zisky na odkúpenie akcií od bohatých manažérov a najatie ďalších, povedal Perkins. Trafigura v septembri reštrukturalizovala svoj vrcholový manažment, čo je najväčší otras na najvyššej úrovni podnikania od smrti jej zakladateľa Clauda Doffina v roku 2015.

V Mercurii so sídlom v Ženeve odchádza šéf obchodovania Majid Shenouda do dôchodku a spoločnosť sa pripravuje na príchod bývalého šéfa obchodovania s komoditami Macquarie Nicka O’Kanea, ktorý bol minulý rok jedným z najlepšie zarábajúcich bankárov na svete.

Rekordné zisky tiež zvýšili hotovosť, ktorá je k dispozícii na akvizície spracovateľských a distribučných podnikov. Minulý mesiac Vitol ponúkol talianskej spoločnosti Saras 1,7 miliardy eur. Saras vlastní najväčšiu samostatnú ropnú rafinériu v Stredozemnom mori na ostrove Sardínia. V decembri spoločnosť Gunvor so sídlom vo Švajčiarsku, ktorej väčšinovým vlastníkom je švédsky miliardár Torbjorn Tornqvist, súhlasila s kúpou plynovej elektrárne v Španielsku od BP.

Obchodovanie s plynom a elektrinou predbehlo ropu ako najväčší zdroj zisku v odvetví a podľa Olivera Wymana predstavuje takmer polovicu hrubého príjmu odvetvia v roku 2022. Vzhľadom na rýchly rast tržieb za posledných päť rokov sa rozsah stáva čoraz dôležitejším faktorom. Najúspešnejší obchodníci sú buď veľkí hráči, alebo dominantní v určitej oblasti, povedal Perkins a poukázal na úspech dvoch špecialistov na obnoviteľnú energiu, nórskeho Statkraft a švédskeho Vattenfall.

“Je to vec rozsahu, ale funguje aj relatívny rozsah,” povedal. “Vidíme buď gigantov, alebo špecializovaných hráčov.”