Stúpol objem peňažných prevodov do Uzbekistanu

TAŠKENT – V januári až apríli tohto roku predstavoval objem peňažných prevodov do Uzbekistanu 3,1 miliardy dolárov.

Podľa centrálnej banky je to o 20,8 % viac ako v rovnakom období roku 2022. Peňažné prevody finančných prostriedkov zo zahraničia sa nazývajú remitencie.

Banka v správe uviedla, že za posledné štyri mesiace roka obyvateľstvo nakúpilo 2,8 miliardy dolárov od bánk a predalo bankám 3,3 miliardy dolárov.

Centrálna banka dodala, že objem príjmov prostredníctvom medzinárodných systémov prevodu peňazí v roku 2022 dosiahol 16,9 miliardy USD, čo je výrazne viac ako v roku 2020 a 2021 (6,0 miliardy USD a 8,1 miliardy USD).

Regulátor poznamenal, že je to spôsobené nasledujúcimi faktormi:

– rast objemu platieb za predtým prijaté tovary (služby) (pohľadávky) a preddavkov na exportný tovar;

– pod vplyvom geopolitickej situácie v Rusku (v záujme zachovania kapitálu) sa časť devízových prostriedkov prevedených z republiky vrátila do Uzbekistanu vo forme exportných príjmov a ako záloha na dovozné kontrakty;

– vydanie povolenia ruskej vlády na „paralelný dovoz“ a uskutočňovanie dovozov týkajúcich sa Európy cez Strednú Áziu, najmä cez Uzbekistan, hospodárskymi subjektmi Ruskej federácie.

Šéf centrálnej banky Mamarizo Nurmuratov 26. januára počas tlačovej konferencie povedal, že prevody vo výške 14,5 miliardy dolárov (85 %) sú zodpovedné za Rusko. Zároveň poznamenal, že v uvedenej sume sú zahrnuté aj tržby z drobného vývozu a prevody peňazí od občanov susedných krajín.

Mamarizo Nurmuratov okrem toho pripomenul, že v roku 2022 zaviedli banky v Kirgizsku a Tadžikistane obmedzenia na výber meny. V dôsledku toho občania týchto krajín previedli peniaze do Uzbekistanu a inkasovali ich v miestnych bankách.

Podľa expertov začali Rusi aktívne posielať financie aj do Uzbekistanu.

Po prvé, po vyhlásení mobilizácie začalo veľa Rusov utekať zo svojej krajiny a časť z nich sa presťahovala do Uzbekistanu. Na druhej strane boli peniaze odoslané prostredníctvom rôznych medzinárodných prevodových systémov.

Po druhé, premiestnenie firmy. Niektorí podnikatelia začali svoju činnosť vykonávať aj na území Uzbekistanu. Do Uzbekistanu začali prúdiť peniaze.

Po tretie, „kartová turistika“. Rusi pravidelne cestujú na bankové karty susedných krajín, aby mohli platiť za tovar podliehajúci sankciám a využívať internetové služby, ktoré neakceptujú ruské karty.