Obchodná vojna USA a Číny sa prenesie do sféry ekológie

WASHINGTON –  Ďalšia hospodárska vojna medzi USA a Čínou bude súvisieť s problémami zmeny podnebia, tvrdia odborníci z CNBC.

Výkonný riaditeľ Bank of America pre výskum, Haim Israel, tvrdí, že „klimatická vojna“ medzi Washingtonom a Pekingom bude nasledovať po technologických a obchodných vojnách, pretože zmena podnebia sa v nasledujúcich desaťročiach stane dominantnou ekonomickou a politickou témou. “Nejde len o záchranu planéty Veríme, že klimatické stratégie ponúkajú cestu k globálnej dokonalosti, pretože tu ide o oveľa viac,“ uzavrel.

Dôležitá bude tiež výhoda pri výrobe elektrických vozidiel. “Zatiaľ asi polovica ropy smeruje na trh dopravy a väčšinu tvoria autá,” uviedol Haim Izrael. Odborník verí, že ktokoľvek sa stane lídrom vo výrobe elektrických vozidiel, bude mať v budúcnosti určite obrovskú výhodu. Doteraz trhu vládne americká Tesla, no konkurencia z Číny jej už šliape na päty.

Za vlády Donalda Trumpa vypukla obchodná vojna medzi USA a Čínou a napätie zostáva pod správou nového prezidenta Joea Bidena. Vo februári uviedol, že USA spolu s Európskou úniou budú bojovať proti Číne a odolávať jej „ekonomickému zneužívaniu a nátlaku“. Biden na konferencii o bezpečnosti v Mníchove uviedol, že USA a jej zahraniční partneri by mali „dať Číne zodpovednosť za svoje ekonomické praktiky“.

Odborníci sú však presvedčení, že USA budú o niekoľko desaťročí bohatšie ako Čína, čo sa dá usúdiť podľa HDP na obyvateľa. Podľa posledných údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) sa čínsky HDP na obyvateľa v minulom roku odhadoval na 10 582 dolárov, čo je zhruba šesťkrát menej ako v Spojených štátoch.