NYT: Rusko a USA zasahovali do volieb pravidelne

USA zasahovali do volieb v iných krajinách podobne ako Rusko, respektíve Sovietsky zväz. Konštatuje to Scott Sahne v spravodajskej analýze  v denníku New York Times. Uvádza názory veteránov CIA, Ústrednej spravodajskej služby USA.

“Tašky peňazí prinesené do hotela v Ríme pre favorizovaných talianskych kandidátov. Škandalózne príbehy unikli zahraničným novinám v súvislosti s  priebehom volieb v Nikragui. Milióny vytlačených brožúr, plagátov a nálepiek, aby porazili lídra Srbska. Dlhá ruka  Vladimíra Putina? Nie, len malá vzorka histórie Spojených štátov v zásahoch do zahraničných volieb, “napísal Scott Shane.

Autor prináša mázory niektorých odborníkov z oblasti spravodajských sluźieb.  “Ak sa spýtate spravodajského dôstojníka, či Rusi porušili pravidlá alebo urobili niečo bizarné, odpoveď nie je vôbec, vôbec nie,” povedal Steven L. Hall, ktorý odišiel do dôchodku v roku 2015 po 30 rokoch v CIA, kde bol šéf ruských operácií. Spojené štáty “absolútne” vykoávali takéto operácie volebného ovplyvňovania v celej histórii, “a dúfam, že to budeme aj naďalej robiť.”

Loch K. Johnson, dekan Školy rozviedky v USA, ktorý začal svoju kariéru v 70. rokoch vyšetrovania CIA. ako zamestnanec cirkevného výboru Senátu, tvrdí, že ruská operácia v roku 2016 bola jednoduchou verziou štandardnej americkej praxe po celú dobu desaťročí, kedykoľvek sa americkí predstavitelia obávajú hlasovania  zahraničí.

“Robili sme to už od čias, keď sme CI.A. bol založili v roku 1947,” povedal pán Johnson, pôsobiaci teraz na University of Gaoria. “Používali sme plagáty, brožúry, poštové zásielky, bannery – pomenujme ich. Vyskytli sme nepravdivé informácie v zahraničných novinách.  ”

Odchod USA od demokratických ideálov niekedy šiel ešte oveľa ďalej. CIA pomohla zvrhnúť volených lídrov v Iráne a Guatemale v 50. rokoch a podporili násilné prevraty v niekoľkých ďalších krajinách v šesťdesiatych rokoch. Vykreslil vraždy a podporoval brutálne protikomunistické vlády v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii.

Táto širšia história vplyvu na voľby vo veľkej miere chýbala v povodnej spráe o ruskom ovpylvňovabí. Je to pripomenutie, že ruská kampaň v roku 2016 bola zásadne starodávnou špionážou, aj keď využívala nové technológie. A osvetľuje väčšie historické udalosti, ktoré boli motívom americkej volebnej intervencie počas studenej vojny a dnes motivovali ruské činy.

Učiteľ Carnegie Mellon, Dov H. Levin, zistil, že v  rokoch 1946 až 2000 bolo 81 volebných zásaov v Spojených štátoch a 36 v Sovietskom zväze alebo v Rusku, hoci ruský počet je nepochybne neúplný.

“Nijakým spôsobom neodôvodňujem to, čo robili Rusi v roku 2016,” povedal pán Levin. “Bolo to úplne zlé, že Vladimir Putin zasiahol týmto spôsobom. To znamená, že metódy, ktoré použili v týchto voľbách, boli digitálne verzie metód, ktoré používajú Spojené štáty a Rusko už desiatky rokov: prenikanie do ústredia strany, nábor sekretáriek, umiestňovanie informátorov do strany, poskytovanie informácií, alebo dezinformácie novinám.

Jeho zistenia podčiarkujú, ako sa rutinné volebné zasahovanie Spojených štátov – niekedy skryté a niekedy celkom otvorené – bolo. Napísal v komentári Scott Shane.

CIA je civilná spravodajská služba. Jej úlohou je špionáž, získavanie a analyzovanie informácií o zahraničných vládach, spolkoch a spoločenských skupinách. Získané informácie CIA podáva rôznym vetvám americkej vlády ako aj spriateleným štátom a službám.   Na rozdiel od National Security Agency nie je jej hlavným zámerom získavať informácie technickou cestou (Signals Intelligence) ale primárne prostredníctvom ľudských zdrojov (Human Intelligence).

V januári 2017 CIA odtajnila takmer 13 miliónov strán dokumentov od roku 1947 až do 90. rokov. Niektoré z nich sa týkajú aj Česko-Slovenska. Podľa jedného z nich z roku 1954 československá armáda krátky čas vlastnila poľné atómové delo.