Novým stavom ekonomiky je biflácia, či mixflácia
Biflácia, alebo niekedy aj mixflácia, je stav hospodárstva, v ktorom sa procesy inflácie a deflácie vyskytujú paralelne. Tento termín prvýkrát navrhol Osborne Brown, hlavný finančný analytik spoločnosti Phoenix Investment Group.
Počas biflácie dochádza k súčasnému nárastu cien (inflácia) základných obchodovateľných tovarov, ktoré sa nakupujúc v rámci základného príjmu, ale aj k paralelnému poklesu cien (deflácia) pre tovar nakúpený hlavne na úver.
S rozkladom v dôsledku emisie peňazí centrálnych bánk sa zvyšuje peňažná zásoba. To vedie k zvýšeniu cien najdôležitejších tovarov ako sú potraviny, energia, oblečenie, pretože celkový dopyt po týchto tovaroch je relatívne stabilný.
Na rastom úverov a keď dochádza k zvýšeniu nezamestnanosti a k poklesu kúpnej sily obyvateľstva. V tomto ohľade obyvateľstvo kupuje väčšinou len najpotrebnejšie tovary a dopyt po majetku získanom na úver ako sú domy, autá a iné tovary typicky kupované na úver klesá. V dôsledku toho klesajú aj ich ceny.
Prítomnosť biflácie v ekonomike vedie k skresleniu inflačných odhadov. Napríklad rast cien bežných tovarov je kompenzovaný nižšími cenami domácností a automobilov. V dôsledku toho oficiálna miera inflácie neodráža skutočný nárast životných nákladov pre ľudí s nízkym príjmom. Bifláciu možno pozorovať v samostatnom odvetví. Napríklad na trhu s nehnuteľnosťami počas poklesu, je pomerne často zvýšenie cien bývania úspornej triedy nehnuteľností so súčasným poklesom cien elitného bývania.