Nové správy ohľadom čínskej ekonomiky a príležitostí pre spoluprácu medzi Čínskou ľudovou republikou a Slovenskou republikou vychádzajúc zo záverov z Dvoch zasadnutí
Nedávno sa uskutočnilo druhé zasadnutie 14. Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov a druhé zasadnutie 14. národného výboru Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia.
Kľúčové slová ako „cieľ hospodárskeho rastu okolo 5%“, „nová kvalitatívna produktivita“ a „ umelá inteligencia +“, prilákali pozornosť médií z celého sveta i zo Slovenska.
Dve zasadnutia sú každoročne nielen významnou udalosťou v politickom živote Číny, ale aj dôležitou príležitosťou pre svet k lepšiemu pochopeniu ekonomického a sociálneho rozvoja aj politických trendov Číny. Tohtoročné Dve zasadnutia vydali sériu pozitívnych signálov, ktoré naznačujú, že čínska ekonomika je stabilná a zlepšuje sa, a že spoluprácu medzi Čínou a Slovenskom čaká svetlá budúcnosť.
Zmena a stabilita: Čínska ekonomika sa zlepšuje v kvantite aj kvalite
V roku 2023 presiahol HDP Číny 126 biliónov juanov (približne 17,5 bilióna USD) a s tempom rastu 5,2% prispel jednou tretinou k celosvetovému ekonomickému rastu. Ekonomický prírastok presiahol 6 biliónov juanov (približne 0,8 bilióna USD), čo zodpovedá ročnému ekonomickému agregátu stredne veľkej krajiny. Čínska ekonomika má silnú odolnosť, veľký potenciál a vitalitu. Jej dlhodobé pozitívne základy ostávajú nemenné. Čína zostáva naďalej
najväčším motorom svetového ekonomického rastu.
Na novej ceste rozvoj Číny dosiahol nielen primeraný rast kvantity, ale aj efektívne zlepšenie kvality. Rozvíjajúce sa odvetvia zažívajboom, nová kvalitatívna produktivita sa formuje zrýchleným tempom a zelená transformácia dosiahla pozoruhodné výsledky. Čína minulý rok investovala 3,3 bilióna juanov (približne 0,46 bilióna USD) do výskumu a vývoja vedy a techniky a počet high-tech podnikov sa zvýšil na približne 400 000.
Export „trojice nových produktov“ elektrických vozidiel, lítiových batérií a fotovoltaických produktov vzrástol o takmer 30%. Počtom 1,2 milióna vozidiel je Čína celosvetovo na prvom mieste vývozu elektrických vozidiel. Stabilná situácia a neustávajúci dopyt podporujú pevné odhodlanie a dodávajú silnú dôveru v dosiahnutie približne 5% rastu aj v tomto roku.
Vzájomný prospech a obojstranne výhodné výsledky: Rozvoj Číny dodáva dynamiku globálnej ekonomike
Čína sa nemôže rozvíjať bez sveta a svet sa nemôže rozvíjať bez Číny. Na rozdiel od praxe niektorých krajín v podobe stavania bariér, Čína otvára svoje dvere stále širšie a svetu sprístupňuje super veľký trh s viac ako 1,4 miliardy obyvateľov. Počet ľudí strednej príjmovej skupiny Číny presiahol 400 miliónov a ročne vycestuje do zahraničia viac ako 100 miliónov ľudí.
Explodujú nové požiadavky a nové obchodné formáty, a priestor pre zahraničnú spoluprácu sa rýchlo rozširuje. Celková úroveň cla sa znížila na úroveň porovnateľnú s rozvinutými členmi WTO (Svetovej obchodnej organizácie), zoznam obmedzení pre prístup zahraničných investícií sa znížil na menej ako 31 položiek, prístup k výrobe bol úplne otvorený, otváranie odvetvia služieb sa zrýchľuje a miera návratnosti zahraničných investícií patrí medzi najlepšie na svete. Inštitucionálne otváranie na vysokej úrovni neustále napreduje a Čína zdieľa možnosti rozvoja so svetom.
Ohováranie Číny sa určite obráti proti samotným ohováračom ktorí pre nesprávne pochopenie Číny premeškajú
príležitosti.
Kráčať spoločnou cestou
Spolupráca medzi Čínou a Slovenskom má široké vyhliadky a otvára novú kapitolu. Tento rok si pripomíname 75. výročie založenia Čínskej ľudovej republiky a 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Slovenskom. Za posledných 75 rokov sa vzťahy medzi Čínou a Slovenskom rozvíjajú, no tradičné priateľstvo zostáva večné a výmeny a spolupráca v rôznych oblastiach sa neustále posúvajú vpred. Čína je najväčším obchodným partnerom Slovenska mimo EÚ a Slovensko je najväčším zdrojom dovozu Číny v strednej a východnej Európe.
V roku 2023 dosiahol celkový obchod s tovarom medzi oboma krajinami 11,53 miliardy USD. 23 slovenských firiem sa zúčastnilo na Veľtrhu Číny a krajín strednej a východnej Európy, a stále viac čínskych spoločností prichádza na Slovensko za účelom prieskumu a investovať. Spoločný podnik medzi Gotion High-tech a InoBat podpísal memorandum o porozumení so slovenskou vládou a v strategickom parku Šurany bude vybudovaná továreň na batérie.
Neustále sa objavujú príležitosti na spoluprácu medzi oboma krajinami v high-tech, ekologickom priemysle a iných oblastiach. Obe strany sa aktívne pripravujú na návštevu premiéra Roberta Fica v Číne. Veríme, že Čína a Slovensko prijmú 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov ako príležitosť na podporu zlepšenia bilaterálnych vzťahov,
rozšírenie a prehĺbenie praktickej spolupráce a v lepší prospech ľudí oboch krajín.
Jeden kvet, ktorý kvitne sám, ešte neznamená jar, ale sto kvetov, ktoré kvitnú spolu, zapĺňa záhradu. Číňania túžia nie len po vlastnom blahu, ale dúfajú aj v blahobyt ľudí v iných krajinách. Hoci sú Čína a Slovensko vzdialené tisíce kilometrov, no nič, dokonca ani hory a oceány, nemôžu rozdeliť ľudí so spoločnými cieľmi. Čína je ochotná spolupracovať so Slovenskom, aby sa spoločne s nástupom jari vydali v ústrety svetlej budúcnosti a vytvorili novú a ešte lepšiu kapitolu bilaterálnych vzťahov.
CAI Ge, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike, narodený v júni 1966, magister. Kariérny diplomat, pracoval na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Českej republike a na Veľvyslanectve Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike. Pôsobil ako veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v Eritrejskom štáte.