Caracas má v USA na účtoch zmrazených 7 mld. USD

Biely dom má v úmysle v blízkej budćunosti sprísniť sankcie voči venezuelskej ropnej spoločnosti PDVSA a jej americkej dcérskej spoločnosti Citgo.  Avšak v prípade zvrhnutia Madura sa Spojené štáty plánujú pomáhať ekonomike Venezuely.

Biely dom zvažuje niekoľko možností, ako pomôcť venezuelskej ekonomike v prípade zvrhnutia režimo Madura, informuje tlačová agentúra Bloomberg, citujúc informované zdroje. Až do tohto momentu môžu  Spojené  štáty americké sprísniť sankcie voči.

V súčasnosti Biely dom zvažuje plán na sprísnenie sankcií voči venezuelskej národnej ropnej spoločnosti PDVSA. Administratíva Donalda Trump má v úmysle zakázať zahraničným spoločnostiam s ňou spolupracovať. Môže iniciovať bankrot firmy Citgo Petroleum Corp., ktorú kontroluje venezuelská ropná spoločnosť. Citgo sa zaoberá spracovaním produktov PDVSA dodávaných do Spojených štátov.

Prístup k sankciám po zmene vlády vo Venezuele by sa mal zmeniť. Biely dom chce chrániť venezuelské hospodárstvo v prípade zvrhnutia prezidenta Madura. Administratíva prezidenta Trump môže zabezpečiť Venezuelu pred pohľadávkami veriteľov a pomáhať pri reštrukturalizácii dlhu. Washington prijal podobné opatrenia v roku 2003 proti Iraku po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna. Tieto informácie potvrdil aj člen Výboru pre zahraničné veci v Snemovne reprezentantov, republikán Michael McCall.

Kongresman Brad Sherman pred časom navrhol, aby administratíva Trumpa povolila novým venezuelským orgánom neplatiť ruské dlhy. Spojené štáty podporujúce Guaido, ktorý sám seba vyhlásil za prezidenta,  28. januára uložili sankcie voči PDVSA. Tým zablokovali 7 miliárd dolárov na účtoch spojených s venezuelskou spoločnosťou.