Čína: KSČ zväčší reálny vplyv v ekonomike

PEKING – Komunistická strana Číny (KSČ) zvýši svoj vplyv na súkromný sektor ekonomiky. Tvrdia to nové smernice KSČ, ktoré strany zverejnila.

Ústredný výbor strany vyzval “Jednotný front”, politické združenie vedené KSČ, aby posilnilo vedenie vlády v podnikaní. Organizácia najskôr vytvorí databázu podnikateľov a personálnu rezervu.

Peking sa rozhodol ísť cestou ZSSR na pozadí rastúcich ekonomických problémov. Stále viac za to zodpovedá súkromný sektor, ktorý predstavuje 60 percent HDP a 80 percent pracovných miest vo veľkých mestách. v ZSSR bola všetka ekonomika štátna.

Ako poznamenávajú noviny, Peking deklaruje svoju vôľu ovládať väčšinu národného hospodárstva, zatiaľ však nie je jasné, v akej podobe sa to bude realizovať. Smernice vo všeobecnosti vyzerajú ako reakcia na tlak na čínske spoločnosti z USA, ako aj na štrukturálne zmeny v národnej a globálnej ekonomike.

V posledných rokoch začali čínske orgány na pozadí posilňovania pozície prezidenta Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching uprednostňovať verejný sektor, ktorý výrazne zasiahol súkromný sektor. Posledne menované sú najviac zasiahnuté obchodnou vojnou s USA, pretože mnohé z nich sú orientované na export.

Súčasné riešenie môže problémy ešte prehĺbiť, pretože vplyv štátu na súkromné ​​podnikanie zostáva jedným z hlavných dôvodov napätia medzi krajinami. Podobné podozrenia už zasiahli aj technologický gigant Huawei a Byte Dance, ktoré vlastnia aplikáciu Tik Tok.

Predtým sa uvádzalo, že WTO sa postavila na stranu Číny k colným bariéram, ktoré USA zaviedli v roku 2018. Rozhodnutie však nebude mať vplyv na situáciu, pretože USA blokujú činnosť odvolacieho súdu organizácie, čo znamená, že po odvolaní nebude môcť rozhodnutie nadobudnúť účinnosť.