Nasadili putá manažérom fondu Baring Vostok

V Moskve polícia zadržala šesť manažérov z finančného sektora. Sú medzi nimi manažéri jedného z najväčších správcov súkromných akciových fondov (private equity fund) Baring Vostok. Existuje podozrenie z toho, že podviedli banku Vostočnyj bank o 2,5 mld. rubľov (RUR).

Banku presvedčili, aby kúpila 59,9% akcií firmy International Financial Technology Group S.C.A od spoločnosti Pervoje kreditnoje biuro. Táto firma bola banke dlžná 2,5 mld.  Banke poskytli analýzu, podľa ktorej je hodnota akcií firmy 3 mld. RUR. Ich skutočná hodnota bola 600 000 RUR.

Investičná spoločnosť Baring Vostok Capital Partners vznikla v roku 1994 a špecializuje sa na investície do Ruska a krajín SNŠ. Spoločnosť investuje do internetu a telekomunikácií, prírodných zdrojov, finančných služieb, spotrebného tovaru a služieb a ďalších oblastí.

Podľa informácií na oficiálnej stránke investovali fondy spoločnosti Baring Vostok 2,8 miliardy dolárov do 80 projektov.

Zakladateľom fondu je americký občan, Michael Calvey. Investičná spoločnosť patrila do skupiny Barings Bank. Po jej krachu prešla pod kontrolu holandskej finančnej skupiny ING. Neskôr ju od banky odkúpili manažéri.