Nová štúdia tvrdí, že LNG je oveľa špinavší ako uhlie

LNG zanecháva väčšiu uhlíkovú stopu ako akékoľvek iné fosílne palivo, hovorí environmentálny vedec z Cornell University Robert Howarth.

Povedať opak je podľa neho jednoducho greenwashing.

Greenwashing alebo „green sheen“ („zelený lesk“) je termín anglického pôvodu, ktorý vznikol spojením výrazov green (zelený v zmysle ekologický) a whitewashing (manipulatívna technika zatajovania nepriaznivých faktov o nejakej téme či osobe, za účelom zlepšenia verejnej mienky).

Označuje marketingovú stratégiu, ktorá je zameraná na vytvorenie ilúzie, že produkty, ciele a zásady spoločnosti alebo organizácie sú šetrné k životnému prostrediu.

LNG zanecháva väčšiu uhlíkovú stopu ako uhlie, napriek tomu, že výrobcovia LNG tvrdia opak,  zistila veľká štúdia zverejnená minulý týždeň. Jeho autor, environmentálny vedec z Cornell University Robert Howarth, je veľmi skeptický k rýchlemu nárastu dodávok plynu z USA do Európy a Ázie.

Skvapalnený zemný plyn alebo LNG je zemný plyn, ktorý bol premenený na kvapalnú formu kvôli uľahčeniu skladovania alebo prepravy chladením zemného plynu na približne -162 ° C.

Uhlie je pri energetickom využití najšpinavšie fosílne palivo. V tejto súvislosti výrobcovia plynu so zelenou agendou už roky presadzujú tézu, že ich produktom je čistejšie „mostové“ palivo a dokonca „klimatické riešenie“ vďaka množstvu nových dovozných terminálov LNG.

Autor štúdie však dospel k záveru, že LNG je v skutočnosti z hľadiska emisií do ovzdušia o 33 % horší ako uhlie. Štúdiu nájdete tu.

Ťažba bridlicového plynu, ako aj jeho skvapalňovanie na výrobu LNG a preprava LNG v tankeroch sú energeticky náročné procesy, ktoré výrazne zvyšujú emisie skleníkových plynov, uvádza štúdia. Ťažba a preprava bridlicového plynu uvoľňuje značné množstvo metánu a skvapalňovanie a preprava LNG tankermi môže ďalej zvyšovať emisie metánu. CO2 generovaný spaľovaním LNG koncovými užívateľmi teda predstavuje iba 34 % celkových emisií skleníkových plynov v reťazci výroby, skvapalňovania, prepravy a spaľovania LNG.

„Myšlienka, že uhlie je horšie pre klímu, je nesprávna: LNG má väčšiu stopu skleníkových plynov ako akékoľvek iné palivo,“ povedal Robert Howarth pre The Guardian. „Mysliť si, že by sme mali prepravovať tento plyn ako riešenie klimatických problémov, je jednoducho nesprávne. Ide o zelené vymývanie mozgov ropnými a plynárenskými spoločnosťami, ktoré hrubo podcenili emisie z tejto formy energie.“Vysoký objem emisií skleníkových plynov znamená, že „nie je potrebné používať LNG ako prechodný zdroj energie,“ uvádza štúdia. Podľa autora „postupné ukončenie používania LNG sa musí stať globálnou prioritou“.

Vysoký objem emisií skleníkových plynov znamená, že „nie je potrebné používať LNG ako prechodný zdroj energie,“ uvádza štúdia. Podľa autora „postupné ukončenie používania LNG sa musí stať globálnou prioritou“.