Nouriel Roubini: len mierna recesia to nebude
NEW YORK – Ekonóm Nouriel Roubini tvrdí, že USA sú na pokraji hlbokej recesie v dôsledku rastúcich sadzieb a vysokej zadlženosti.
Odborník sa domnieva, že je naivné očakávať v tejto situácii mierny pokles.
“Existuje veľa dôvodov pre vážnu recesiu, vážnu dlhovú a finančnú krízu,” povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Roubini Macro Associates v pondelok na Bloomberg TV. “Myšlienka, že recesia je krátka a povrchná, je úplne klamná.”
Historicky vysoké úrovne dlhu po pandémii budú záťažou, ktorá stiahne ekonomiku ku dnu, povedal Roubini. Táto záťaž je obzvlášť dôležitá pre rozvinuté ekonomiky a niektoré sektory. Navyše sa to zintenzívni.
V 70. rokoch bola situácia iná: pomer dlhu bol nízky napriek kombinácii stagnujúceho rastu a vysokej inflácie, známej ako stagflácia. Dlh krajiny však narástol po finančnej kríze v roku 2008, po ktorej nasledovala nízka inflácia alebo deflácia v dôsledku úverovej krízy a šoku na strane dopytu, dodal.
“Tentoraz máme protistagflačné šoky na strane ponuky a historicky vysoký dlh,” povedal Roubini, známy svojimi pesimistickými prognózami. „Počas predchádzajúcich recesií, vrátane posledných dvoch, sme do ekonomiky vložili peniaze vo veľkých množstvách. Tentoraz je to recesia a sprísňujeme menovú politiku. Nemáme žiadny fiškálny priestor na manévrovanie.”
Fed agresívne sprísňuje menovú politiku, aby zmiernil najvyššiu infláciu za štyri desaťročia. Šéf Fedu Jerome Powell povedal, že na zastavenie inflácie by mohla byť ohrozená recesia. Naďalej však verí, že recesii sa dá vyhnúť.
Očakáva sa, že Powell a jeho kolegovia na nasledujúcom stretnutí schvália ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov, pričom sadzbu zvýšili už v júni na najvyššiu úroveň od roku 1994. Okrem toho centrálna banka pravdepodobne oznámi svoju pripravenosť ďalej sprísňovať politiku. “Tentoraz máme kombináciu stagflácie a vážnej dlhovej krízy,” povedal Roubini.
“Takže je to horšie, ako to bolo v 70. rokoch a po svetovej finančnej kríze.”