Nobelovu cenu za mier získala filipínsko-americká novinárka Maria Angelita Ressa a ruský novinár Dmitrij Andrejevič Muratov
ŠTOKHOLM – Dmitrij Mutratov, šéfredaktor ruského denníka Novaja Gazeta a filipínsko americká novinárka Maria Angelita Ressa získali Nobelovu cenu za mier.
Obaja ju dostali za „úsilie o obranu slobody prejavu, ktorá je predpokladom demokracie a trvalého mieru“. Informoval o tom výbor pre Nobelovu cenu.
Maria Angelita Ressa je filipínsko-americká novinárka a spisovateľka, spoluzakladateľka a generálna riaditeľka spravodajského webu Rappler.
V roku 2020 bola odsúdená za urážku na cti v internete podľa kontroverzného filipínskeho zákona o počítačovej kriminalite. Prenasledovanie Márie Ressy ľudskoprávne skupiny a novinári odsúdili ako útok na slobodu tlače.
Rappler je filipínsky online spravodajský server so sídlom v Pasigu v Manile, ktorý založila laureátka Nobelovej ceny za mier Maria Ressa spolu so skupinou ďalších filipínskych novinárov. Médium začalo ako stránka Facebooku s názvom MovePH v auguste 2011 a neskôr sa 1. januára 2012 sa premenilo na kompletnú webovú stránku.
Nobelov výbor poznamenal, že „Ressa použila slobodu prejavu, aby ukázala zneužívanie moci, používanie násilia a rastúce autoritárstvo na Filipínach“. Kritizovala najmä metódy prezidenta Rodriga Duterteho v boji proti obchodovaniu s drogami, pri ktorých zahynulo toľko ľudí, že kampaň možno považovať za „vojnu proti vlastnému obyvateľstvu“.
V roku 2018 začali agentúry filipínskej vlády trestné stíhanie proti spoločnosti Rappler. Rappler a jeho zamestnanci tvrdili, že sa zameriavali na odhalenie korupcie vládou a volenými predstaviteľmi, používanie robotov a trollov v prospech administratívy Rodriga Duterteho a dokumentovanie filipínskej drogovej vojny.
“Toto nie je moja cena. Toto je cena Igora Domnikova, Jurija Ščekočikina, Anyy Politkovskej, Anastasii Baburovej a Stasa Markelova, Nataši Estemirovej. To je pre mňa zásadne dôležité. Toto nie je moja cena, nepovažujem ju za svoju. A celý tím Novoj Gazety sú nositeľmi Nobelových cien – 138 ľudí. Keď kráčate po chodbe, stretáva sa s vami laureát Nobelovej ceny, “povedal Dmitrij Muratov, šefredaktor denníka Novaja Gazeta pre internetový denník www.gazeta.ru.
Všetci uvedení novinári boli zavraždení, s výnimkou Ščekočikina, ktorý zomrel na ťažkú otravu. Kolegovia sú presvedčení, že príčinou ich smrti boli profesionálne činnosti. Deň predtým, 7. októbra 2021, vypršali lehoty na stíhanie tých, ktorí si objednali vraždu Anny Politkovskej, ktorá aktívne informovala o udalostiach v Čečensku. Zavraždili ju presne pred 15 rokmi, pred súd. Tí, ktorí si zločin objednali, sa nenašli.
Nobelov výbor tiež poznamenal, že Muratov už desaťročia bráni slobodu prejavu v Rusku „v stále ťažších podmienkach“. Novaja Gazeta sa tam považuje za „doteraz najnezávislejšie noviny v Rusku“, ktoré pokrývajú problémy korupcie, policajného násilia, nezákonného zatýkania a problémy demokracie. V reakcii na tieto vyšetrovania odporcovia publikácií používajú obťažovanie, vyhrážanie sa, násilie a vraždu, poznamenáva výbor.
Dmitrij Muratov je v poradí tretí Rus, ktorý dostal Nobelovu cenu za mier. Pred ním ju dostal atómový fyzik a aktivista v oblasti ľudských práv Andrej Sacharov v roku 1075 a prvý prezident ZSSR Michal Gorbačov v roku 1990, ktorý skončil studenú vojnu a politiku obmedzenej suverenity nad krajinami strednej a východnej Európy.
Je známe, že ruský novinár prevedie časť ceny, teda asi 1,14 milióna dolárov – na nadáciu Kruh dobra, ktorý pomáha deťom s vážnymi a zriedkavými chorobami. Bol vytvorený začiatkom roku 2021 dekrétom ruského prezidenta Vladimira Putina.
V Kremli medzitým zablahoželali Muratovovi. Tlačový tajomník ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov povedal, že novinár „dôsledne pracuje podľa svojich ideálov a je im oddaný, je talentovaný a odvážny“.
Michal Gorbačov za peniaze z Nobelovej ceny kúpil novinárom denníka Novaja Gazeta osem osobných počítačov.
Novaja Gazeta sú ruské sociálno-politické noviny. Je známa svojou opozičnou liberálno-demokratickou a ľudskoprávnou orientáciou, ako aj novinárskym vyšetrovaním. Hlavným vlastníkom denníka je redakcia, 24% patrí Alexandrovi Lebedevovi a Michailovi Gorbačovovi. Redakcia sa nachádza v Moskve,.