Nemecko: elektrická energia zdražela

BERLÍN – Ceny elektriny v Nemecku dosiahnu historické maximum za posledných dvadsať rokov.

Dôvodom je rýchly nárast cien palív na najväčšom trhu s elektrickou energiou v Európe.

Futures na elektrinu sa v Nemecku vo štvrtom štvrťroku 2021 obchodujú za viac ako 100 EUR za megawatthodinu. To je dvakrát drahšie ako vlani a o 50 percent viac ako najvyššia priemerná denná cena od roku 2020. Podobný nárast cien je pozorovaný v celej Európe. V Španielsku stúpli náklady na elektrickú energiu na rekordných 122,76 eura za megawatthodinu.

Futures sú derivátové finančné zmluvy, ktoré zmluvným stranám ukladajú povinnosť previesť aktíva vo vopred stanovenom budúcom dátume a cene. Kupujúci musí kúpiť alebo predávajúci predať podkladové aktívum za stanovenú cenu bez ohľadu na aktuálnu trhovú cenu k dátumu vypršania platnosti.

Medzi podkladové aktíva patria fyzické komodity alebo iné finančné nástroje. Futures kontrakty podrobne opisujú množstvo podkladového aktíva a sú štandardizované, aby sa uľahčilo obchodovanie na termínovej burze. Futures je možné použiť na zaistenie alebo obchodné špekulácie.

Pretože ceny plynu v Európe sa v roku 2021 viac ako zdvojnásobili a náklady na uhlie a uhlíkové kredity sa zvýšili, náklady na elektrickú energiu z elektrární na fosílne palivá prudko stúpajú. Vysoké ceny energií v Nemecku boli hlavným motorom spotrebiteľskej inflácie, ktorá v júli dosiahla rekordné maximum od roku 1993.

Ceny elektriny zostanú v budúcom roku volatilné, pretože futures na plyn naďalej rastú kvôli obavám, že zimné dodávky budú klesať. Rozsudok nemeckého súdu o ruskom plynovode Nord Stream 2 zintenzívnil kolísanie trhu. Stavebný operátor prehral prípad na súde na základe výnimky z noriem aktualizovanej smernice EÚ o plyne, podľa pravidiel ktorej Gazprom bude schopný naplniť najviac 50 percent objemu plynovodu.

Rast cien plynu je okrem iného spojený so znížením dodávok z Ruska. Ázia nakupuje väčšinu skvapalneného zemného plynu, čo sťažuje dopĺňanie zásobníkov v Európe.