Španielsko: vláda zvyšuje minimálnu mzdu

MADRID – Španielsko zvýši minimálnu mzdu, aby zdvihlo príjmy obyvateľov a zmenšilo rozdiely v bohatstve.

Orgány európskej krajiny urobili rozhodnutie na pozadí rastúcej inflácie, ktorá dosiahla desaťročné maximum.

Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil plány vlády na tento rok zvýšiť minimálnu mzdu, ktorá je v súčasnej dobe na úrovni 950 EUR (1 123 USD), s cieľom udržať kúpnu silu pri raste ekonomiky a zvyšovaní životných nákladov.

Podľa ministerky hospodárstva Nadie Calviño sa zvyšovanie minimálnej mzdy stalo za posledné tri roky prioritou vlády a považuje sa za účinný nástroj na zníženie nerovnosti. Povedala, že španielska ekonomika v súčasnosti rastie najrýchlejšie od sedemdesiatich rokov minulého storočia a zotavuje sa z krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu. V roku 2020 HDP krajiny klesol o takmer 11 percent. Ceny v Španielsku vzrástli, čiastočne kvôli vyšším nákladom na elektrickú energiu – jeho nárast stimuloval infláciu v celom regióne.

Nadie Calviño dodal, že súčasná ekonomická situácia je po rokoch nízkej inflácie a cenovej stability počas pandémie pochopiteľná. Ministerka označila skok v inflácii za „prechodný jav“. “Musíme zabrániť tomu, aby sa [vysoká inflácia] stala štrukturálnou, ale je to prirodzené vo veľmi silnom [ekonomickom] oživení, ktoré vidíme (…), a to nie je dôvod na obavy,” povedala.

Rast inflácie zasiahol niekoľko európskych krajín, ktoré po pandémii zažívajú ekonomické oživenie. V Nemecku sa život od roku 2008 zvýšil na rekordnú úroveň, zatiaľ čo Poľsko je na pokraji ekonomickej katastrofy v dôsledku neúčinného boja proti zvyšovaniu cien.

Fotografia: Európsky parlament. www.pixabay.com