Trump a Putin chcú pozitívne zmeny vo Venezuele

Podľa prezidenta Spojených štátov, jeho ruský kolega nechce zasahovať do Venezuely, ale chce, aby sa tam uskutočnili pozitívne zmeny. Trump priznal, že chce to isté.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský partner Vladimir Putin diskutovali o situácii vo Venezuele počas telefonického rozhovoru a zamerali sa na poskytovanie humanitárnej pomoci Venezuelčanom počas diskusie na túto tému. O tom, Trump povedal novinárom v Bielom dome. Rusko v minulosti požičalo Venezuele 20 mld. USD.

Podľa neho sa počas rozhovoru dotýkalo niekoľkých tém, vrátane situácie vo Venezuele. „A Putin nechce vôbec zasahovať do Venezuely, ale chce, aby sa Venezuele stalo niečo pozitívne. A cítim sa rovnako, “cituje Trump Reuters. „Chceme poskytovať humanitárnu pomoc – teraz ľudia hladujú, nemajú jedlo, vodu,“ dodal.

Skutočnosť, že obaja predstavitelia diskutovali o Venezuele, o niečo skôr sa hovorilo v posolstve Kremľa. Najmä o tom, ako poznamenal prezidentský tlačový servis Ruska, ruský líder poukázal na to, že pokusy zasahovať do situácie vo Venezuele zvonku „podkopávajú vyhliadky na politické riešenie krízy“. Putin v rozhovore s Trumpom poznamenal, že „iba Venezuelčania majú právo určiť budúcnosť svojej krajiny,“ uviedol Kremeľ.

Toto je prvý telefonický rozhovor medzi oboma vodcami po tom, ako sa vo Venezuele zvýšila politická situácia. Spojené štáty podporujú lídra opozície, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta Juana Guaida, Rusko podporuje súčasného prezidenta Nicolasa Madura.

V marci, po tom, čo sa stalo známe, že Rusko poslalo do Venezuely dopravné lietadlá s ruskou armádou, Trump vyzval Moskvu, aby „odišla z Venezuely“. Ruské úrady zase uviedli, že tí, ktorí prišli do Venezuely, nie sú vojenskí pracovníci, ale ruskí vojenskí špecialisti, ktorí sa budú musieť zaoberať údržbou vojenského vybavenia dodaného do Venezuely.

Ruská federácia poskytla Venezuele finančné prostriedky.

Úvery od firmy Rosnefť pomáhajú venezuelskému prezidentovi Nicolasovi Madurovi, aby zabránili verejnému vyhláseniu štátneho bankrotu a zvrhnutiu politického režimu. Získané peniaze Caracas vynakladá na platby zahraničného dlhu a dovoz základných tovarov – z potravín na zdravotnícke potreby, ktoré armáda distribuuje medzi priaznivcov prezidenta.

Výmenou za úvery dostáva Rosneft dodávky superťažkej ropy a podiely na projektoch venezuelskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Petroleos de Venezuela (PDVSA). Napriek tomu, že Venezuela v marci povolila technické zlyhanie štátneho dlhu voči Rusku vo výške 2,8 mld. USD, Rosneft tento rok pridelil spoločnosti PDVSA nové zálohy vo výške 6 mld. USD. Celkovo mal objem investícií do ropného a plynárenského sektora vo Venezuele dosiahnuť 20 miliárd dolárov, ktoré boli oznámené skôr, ako krajina čelila humanitárnej katastrofe, ale šéf Rosneftu Igor Sechin naďalej trvá na komerčnej atraktivite venezuelského smeru.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.