Taškent: rozširujú sa trasy nadzemného metra

TAŠKENT – Prezident Šavkat Mirzijojev sa informoval o výstavbe druhej etapy nadzemného okruhu metra v hlavnom meste krajinyTaškent.

V súčasných podmienkach zotavovania sa po COVID a neistoty v globálnej ekonomike len niekoľko krajín investuje do sociálnych projektov. V Uzbekistane sa práca na uľahčení pohybu ľudí ani na chvíľu nezastaví.

V roku 2020 bola dokončená prvá etapa výstavby nadzemného kruhového metra v Taškente zo stanice Dustlik-2 do stanice Kuilyuk. V súčasnosti sa realizuje druhá etapa – od masívu Kuilyuk po 5. stanicu ramena Sergeli. Dokončila sa inštalácia viac ako 200 podpier a prebieha výstavba estakád.

Hlava štátu kontrolovala stavebné práce.

– Predtým sme nemali prax stavať nadzemné metro. Teraz vytvárame nový príbeh. Preto je potrebné opäť vážne zvážiť pevnosť konštrukcií. Po druhé, v metre, na staniciach by mali byť modernejšie elektronické služby,“ povedal Shavkat Mirziyoyev.

Na tomto úseku nadzemného metra, ktorý bude dlhý takmer 12 kilometrov, bude 7 staníc. Interval vlakov bude 13 minút. Linka bude schopná prepraviť približne 40 000 cestujúcich denne.

Tým sa zníži používanie osobných vozidiel, zníži sa zaťaženie ciest. Najmä denná premávka áut v smere Kuilyuk-Sergeli sa môže znížiť o 32 000 alebo 12 percent.

Vo všeobecnosti po dokončení tejto etapy dosiahne celková dĺžka taškentského metra 70 kilometrov, počet staníc bude 50. Počet cestujúcich obsluhovaných metrom dosiahne 600 tisíc ľudí denne. Vznikne 245 nových pracovných miest.

Konala sa tu aj prezentácia projektov rozvoja verejnej dopravy v meste Taškent, zvýšenie osobnej dopravy v metre.

V oblastiach, ktoré nie sú dostatočne pokryté verejnou dopravou, sa tak plánuje otvorenie 12 nových autobusových liniek, ktoré budú napojené na stanice metra. Okrem toho budú organizované expresné autobusové linky pozdĺž 9 hlavných ciest z regiónu Taškent do hlavného mesta.

Štátna dopravná univerzita v Taškente spolu so zahraničnými odborníkmi vypracovala opatrenia na zvýšenie úrovne využívania metra. Plánuje sa najmä otvorenie ďalších trás MHD a ich napojenie na stanice metra s nízkou záťažou, zvýšenie počtu vozňov metra na 5 a skrátenie intervalu ich pohybu.

Vďaka tomu sa výrazne znížia náklady na prevádzku metra, náklady na MHD a čakacie doby. Počet áut vstupujúcich do mesta sa môže znížiť o 97 tisíc a doprava na hlavných uliciach – o 10 percent.

Po schválení týchto návrhov prezident zdôraznil, že je dôležité vytvoriť podmienky na to, aby sa obyvatelia Mahallas dostali k metru, zabezpečiť parkovanie áut a bicyklov v blízkosti staníc. Dostala pokyn rozšíriť vozový park elektrobusov a vlakových špecialistov na ich údržbu, urýchliť výstavbu električkovej trate.

Hlava štátu sa prechádzala po ulici Kipčak a kontroloval cestnú infraštruktúru.