OSN: cena hnojív a potravín je veľmi vysoká

NEW YORK – Vysoké náklady na hnojivá v dôsledku konfliktu na Ukrajine hrozia, že povedú k nedostatku všetkých hlavných plodín, čo by mohlo ovplyvniť “miliardy ľudí”, uviedol generálny tajomník OSN António Guterres.

“Ceny potravín sú rekordne vysoké. Ceny hnojív sa viac ako zdvojnásobili, znepokojujúce všade. Bez hnojív sa nedostatok kukurice a pšenice rozšíri na všetky hlavné plodiny vrátane ryže, čo bude mať zničujúci dopad na miliardy ľudí v Ázii a Južnej Amerike.” Guterres povedal počas brífingu tímom globálnej reakcie na potravinovú, energetickú a finančnú krízu.

Ako poznamenal generálny tajomník svetovej organizácie, v mnohých ohľadoch je tohtoročná potravinová kríza spojená s nedostatkom hnojív, čo môže v budúcom roku vyústiť do „nedostatku potravín“.

Rusko a Bielorusko, na ktoré sa v súvislosti s udalosťami na Ukrajine dostali sankcie západných krajín, sú najväčšími svetovými producentmi potašových hnojív. V dôsledku zavedených obmedzení bol obmedzený prístup tejto kategórie tovarov na svetové trhy.