Návrhy na zvýšenie daní v Rusku zatiaľ neprešli

V nedeľu 18. marca 2018 vyhral prezidentské voľby v Rusku Vladimír Putin. Ako sa môže zmeniť ekonomika v Rusku? Na túto otázku sa snaží odpovedať server www.eurasianet.orgNiektorí ekonómovia navrhli zvýšiť dane pre jednotlivcov a spoločnosti, ako aj poukázali na potrebu zintenzívnenie a boja proti daňovým únikom. To však nestačí: obchodná loby už začali bojovať s návrhmi na zvýšenie daní a jednoduchí daňoví poplatníci nechcú dať najväčšiu časť zarobených peňazí vláde.

V tejto súvislosti by sme mali očakávať, že ruská vláda bude využívať pomoc medzinárodných úverových trhov. Existuje veľa príležitostí požičať si v zahraničí. Medzinárodná úverová agentúra Standard & Poor’s nedávno zvýšila úverový rating Ruska na investičný stupeň a správa amerického prezidenta Donalda Trumpa neuložila sankcie voči ruskému štátnemu dlhu. Ruský minister financií Anton Siluanov môže brániť rastu verejného dlhu, ale výsledok je vopred známy: Rusko nebude môcť zvýšiť výdavky bez úverov v zahraničí.

Taktiež  rastie podiel  pôžičiek na domácom trhu. Na pozadí nízkej inflácie bude centrálna banka naďalej znižovať úrokovú sadzbu, aby pomohla podnikateľskému sektoru s lacnými peniazmi. Putin takisto zdôraznil potrebu znížiť sadzby hypoték prostredníctvom štátnych dotácií. Sľúbil 7%. Vzhľadom na nízku úroveň miezd sa ruskí spotrebitelia ponáhľali, aby prevzali pôžičky na pokrytie základných potrieb, pričom zbytočne prekonali všetky predchádzajúce záznamy o úrovni dlhu.

 

V krátkodobom horizonte úverové zdroje oživujú ekonomiku. Finančný sektor Ruskej federácie sa však vyznačuje početnými porušeniami a korupciou. Hoci regulátori sa snažia stiahnuť z trhu bezohľadné banky, kultúra, ktorá sa v tejto oblasti rozvinula, kde sú väzby a všimné dôležitejšie ako dodržiavanie zákonov, sa nezmenila. Preto je úplne možné predpokladať vznik nebezpečnej dlhovej bubliny, ktorá zasiahne Rusko podľa rovnakého scenára ako v roku 2008 v USA.