NAKA: dnes zatknutie Františka Imreczeho pre IT

BRATISLAVA – Národná kriminálna agentúra zatkla Františka Imreczeho, niekdajšieho riaditeľa Finančnej správy Slovenskej republiky.

Manažér sa dostal do funkcie po páde vlády Ivety Radičovej. Pred jej pádom František Imrecze pôsobil ako riaditeľ slovenskej pobočky nemeckej softvérovej firmy SAP. 

Licenciu tejto firmy neskôr kúpila Finančná správa. Vo funkcii vystiedal Miroslava Mikulčíka. V jeho časoch mala Finančná správa nasadiť programové vybavenie za približne za 7 miliónov eur. Ministrom financií Slovenskej republiky

Finančná správa mala softvér získať aj s autorskými právami. Tým by sa neplatili ročné poplatky. Počas nasadzovania systému ho kritizovali mnohí ekonómovia. Medzi nimi boli Richard Sulík, Peter Kažimír, Anton Marcinčin a mnohí iní.

Tvrdili, že budú ohrozené daňové príjmy. Po nástupe novej vlády Roberta Fica prestali o týchto hrozbách hovoriť.

Po páde vlády Ivety Radičovej sa vo vláde Roberta Fica stali  štátnymi tajomníkmi Ministerstva financií Slovenskej republiky Peter Pellegrini a Peter Kažimír. Ministrom financií sa stal Ján Počiatek.

Systém, ktorý si objednalo vedenie Finančnej správy Slovenskej republiky, pokiaľ bol jej riaditeľom Miroslav Mikulčík mal jednoduché prihlasovanie bez elektronického podpisu. František Imrecze zaviedol potrebu elektronického podpisu, ktorý spolupracuje s čipom v občianskom preukaze.  K nemu treba prídavné zariadenie, Nový systém na báze SAP stál približne 120 miliónov EUR.

SAP je nemecká nadnárodná softvérová spoločnosť so sídlom vo Walldorfev v neemckej spolkovej krajine Bádensko-Württembersko . Vyvíja podnikový softvér na riadenie obchodných operácií a vzťahov so zákazníkmi.  Spoločnosť je známa najmä svojím ERP softvérom. SAP je najväčšia neamerická softvérová spoločnosť podľa výnosov, ako aj tretia najväčšia verejne obchodovaná softvérová spoločnosť na svete. Nešpecializuje sa na porgramové vybavenie daňových úradov.

SAP dnes v piatok 29. januára 2021 uviedla, že čistý zisk za štvrtý štvrťrok 2020 medziročne klesol, zatiaľ čo potvrdila pokles prevádzkového zisku a príjmov, ako bolo vopred oznámené začiatkom tohto mesiaca.