Sankt Petersburgské ekonomické fórum o rozvoji

Čo prinieslo posledné, už tridsiate tretie Sankt Petersburgské ekonomické fórum? Za posledné 4 roky sa počet účastníkov Fóra zvýšil o 60%. Organizátori si myslia, že stúpajúca tendencia pretrvá aj v najbližších rokoch. Tohto roku sa Fóra zúčastnilo viac než 19 000 osôb zo 145 krajín. Z nich bolo 1 300  vedúcich pracovníci obchodných spoločností.

Na podujatie do Sankt Petersburgu pricestovali štátnici a politickí činitelia zo 110 krajín. Hlavnou udalosťou Fóra bolo plenárne zasadnutie, na ktorom sa zúčastnili prezident Ruska Vladimír Putin, prezident Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pching, bulharský prezident Rumen Radev, arménsky premiér Nikola Pašiňan, slovenský predseda vlády Peter Pellegrini a generálny tajomník OSN António Guterres.

Lídri posúdili problémy, s ktorými sa stretáva svetové hospodárstvo, existujúci model globalizácie, medzinárodný obchod a finančný systém. Na zasadnutí sa hovorilo o otázkach stupňovania nekalej medzinárodnej konkurencie, protekcionizmu, obchodných vojen, zavádzania jednostranných sankcií a obmedzení.

Zastúpenie Ruska, ale aj zahraničných štátov dosiahlo najvyššiu úroveň za posledné roky. Na Fóre boli prítomné hlavy šiestich štátov a ďalší štrnásti činitelia na úrovni viceprezidentov a predsedov vlád.  NA podujatí 57 zahraničných ministrov, 79 hláv zahraničných diplomatických misií a predsedovia parlamentov.

Dôkazom významu Fóra bola účasť viac než 3 500 ruských a zahraničných firiem. Z toho vyše 570 zahraničných a viac než 1 800 ruských spoločností bolo zastúpených na úrovni vedúcich pracovníkov. Najväčšia delegácia pricestovala tohto roku z Číny, pozostávala z 1 100 členov.

Najpočetnejšie obchodné delegácie prišli z týchto štátov: USA – 542, Nemecko – 334, Veľká Británia – 312, Francúzsko – 249, Japonsko – 219, Švajčiarsko – 190, Taliansko – 160, Holandsko – 106 osôb.

Veľký záujem prejavujú o Fórum svetové médiá. Žiadosť o akreditáciu podali záujemcovia z 56 krajín (do uvedeného počtu nie je zahrnuté Rusko). O medzinárodnej ekonomickej udalosti referovalo 4 816 predstaviteľov masovokomunikačných prostriedkov (4 003 ruských a 813 zahraničných) z 1 299 organizácií (1 043 ruských a 256 zahraničných).

Tohto roku bolo na Fóre podpísaných 745 dohôd na celkovú sumu 45,6 miliárd eur (zahrnuté sú len tie dohody, ktorých suma nie je obchodným tajomstvom).

Partnermi Fóra sa v roku 2019 stalo 148 spoločností, čo 1,5-násobne prevyšuje vlaňajší výsledok. Veľký záujem o Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum prejavujú zahraničné spoločnost