Amfetamín je silnejší ako veľký vodca Kim Ir Sen

Predávajú drogy, pašujú tovar, úplacajú policajtov – tieňová ekonomika Severnej Kórey vytvorila vrstvu bohatých podnikateľov. Tvárou v tvár mafiánskym štruktúram sa štátny aparát javí ako bezmocný. Napísal nemecký denník Die Welt.

Vo svojej severokórejskej vlasti, v meste Hverien,” až 80% dospelých používa met, ” hovorí pán Kahn, ktorý sa stal bohatým vďaka syntetickej droge, metamfetamínu. Skrátene ju volajú met.  Vedúci štátnej bezpečnostnej jednotky mesta žil prakticky v mojom dome,” hovorí Khan. A nie preto, že by ho každý deň hľadal, ale pretože bol najlepším klientom pána Kahna.

Khan tiež sprostredkoval prevod peňazí pre obyvateľov Severnej Kórey, ktorí utiekli a zarobili 3-5 tisíc dolárov mesačne, čo je stokrát vyšší ako priemerný plat člena vlády. Dnes Kahn žije v Južnej Kórei.

Die Welt píše, že Krajina Kim Čong-una sa približuje k mafiánskej spoločnosti. (…) Štátna strana, štátna bezpečnosť, armáda, učitelia, ako aj príslušníci pohraničnej stráže, starostovia alebo policajti sú v rukách ľudí, ktorí vlastnia peniaze a spojenia.

Takže na mieste všemocného funkcionára v chemickom závode v Hamhungu sú vedci a inžinieri, ktorí, dokázali paralelne produkovať metamfetamín. Silné ženy vládnu na čiernom trhu. V patriarchálnej spoločnosti majú viac času ako muži na nízko platených vládnych pozíciách,” poznamenáva denník.
Tieňová ekonomika pokrýva stále viac sfér,” píše Krauel. “Takže podľa sa byty predávajú aj nelegálne, niekedy za astronomické sumy.  Korupcia hrozí, že sa stane normou správania v Severnej Kórei pre celú populáciu. Nepredvídateľná jadrová energia, v ktorej sa všetko predáva, nie je najlepšou perspektívou pre svet,“ uzatvára Die Welt.
Čučché Juche severokórejská nacionalistická štátna ideológia vyvinutá Kim Ir Senom, vodcom krajiny v rokoch 1948–1994, ktorá sa odlišuje od „dovezeného marxizmu“. Historici sa domnievajú, že hlavným dôvodom rozvoja Čučhé bola snaha Kim Ir Sena  zdôrazniť nezávislosť KĽDR od vplyvu stalinizmu a maoizmu a tiež dať ideologické zdôvodnenie svojej osobnej moci a moci nástupcov. Ústava KĽDR stanovuje vedúcu úlohu Čučhé v štátnej politike, ktorá ho definuje ako „svetový pohľad na človeka a revolučné myšlienky zamerané na dosiahnutie nezávislosti masy“.
Kim Ir Sena titulovali v čase keď žil prívlastkami veľký a milovaný vodca.