Kovy sa pripravujú na najhorší štvrťrok od roku 2008 najmä kvôli obavám z globálneho poklesu

LONDÝN – Index Londýnskej burzy kovov klesol od konca marca o 23 %. Cín viedol k stratám v indexe, no zrútila sa aj meď a hliník. Informujú o tom agentúry Bloomberg a Thompson Reuters.
Základné kovy čelili najhoršiemu štvrťročnému poklesu od globálnej finančnej krízy v roku 2008, keď sa čínska ekonomika zotavovala len postupne a obavy z globálnej recesie sa zintenzívnili.Index londýnskej burzy kovov klesol od konca marca o 23 %, aj keď tento pokles bol ďalej spôsobený zvýšením cien tento mesiac po vstupe ruských vojsk na Ukrajinu. Najhoršie dopadol cín, ktorý klesol o 38 %, hliník klesol približne o tretinu a meď približne o pätinu. Pôjde o prvý štvrťročný pokles celého indexu od začiatku pandémie.

Základné kovy sa viac ako vzdali svojich ziskov od spustenia vojenskej operácie Ruskej federácie v Ukrajine.

Činnosť činskych podnikov sa od februára zvýšila, pretože sa zmiernili kontroly karantény vírusov. Zlepšenie však bolo skôr utlmené a slabý realitný trh naďalej vyvíja tlak na dopyt po kovoch. Politika Covid Zero zostáva nezmenená aj napriek uvoľneniu pravidiel blokovania, čo znamená, že existuje neustále riziko uloženia ďalších obmedzení, ak počet prípadov opäť stúpne.

Blokády v Číne v súvislosti s COVID-19 mali veľký vplyv aj na Japonsko, kde priemyselná produkcia v máji klesla o 7,2 %, čo je menej, ako sa odhaduje na 0,3 %. Krajina je najväčším ázijským dovozcom hliníka a zásoby kovu vo veľkých prístavoch vzrástli na najvyššiu úroveň za viac ako šesť rokov, keďže dopyt po autách klesol v dôsledku obmedzení dodávateľského reťazca.

Zásoby hliníka v Japonsku vzrástli na najvyššiu úroveň za viac ako šesť rokov

Trh naďalej visí na hroziacej hrozbe recesie v USA a možno aj na celom svete. Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell a ďalší centrálni bankári na výročnom fóre Európskej centrálnej banky v Portugalsku varovali, že svet prechádza do obdobia vyššej inflácie. Prinajmenšom veľké ekonomiky smerujú k spomaleniu rastu, čo povedie k obmedzeniu stavebnej činnosti.

Zinok vo štvrtok na londýnskej burze kovov mierne klesol a o 10:02 miestneho času sa obchodoval o 2,8 % nižšie na 3 265 USD za tonu. Meď klesla o 0,9 % na 8 324 USD/t, zatiaľ čo hliník klesol o 0,9 %. Napriek prudkému štvrťročnému poklesu je tento rok index LMEX nižší len o 13 %.

Ceny medi sa prepadli a v druhom štvrťroku klesli takmer o 20 %, čo je najväčší štvrťročný pokles od roku 2011 po tom, čo čínska blokáda a ekonomické spomalenie znížili dopyt.

Mnohí analytici sa obávajú ďalšieho poklesu v blízkej budúcnosti, keďže centrálne banky pokračujú v rýchlom zvyšovaní úrokových sadzieb, čo brzdí ekonomický rast.