Malé WTO bez Veľkého bieleho otca z Washingtonu

Keďže Spojené štáty bránia vymenovaniu sudcov odvolacieho orgánu WTO, EÚ plánuje vytvoriť alternatívny rozhodcovský súd spolu s niekoľkými ďalšími krajinami, píše Welt am Sonntag.

Európska únia pripravuje akčný plán pre prípad, že USA budú naďalej blokovať prácu Svetovej obchodnej organizácie (WTO), napísal to nedeľník noviny Welt am Sonntag 23. júna s odvolaním sa  na interné dokumenty EÚ a nemeckej vlády. Z nich vyplýva, že komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmström a jej zamestnanci diskutujú s viacerými krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ, o možnosti vytvorenia alternatívneho rozhodcovského súdu mimo štruktúr WTO.

Európska komisia už už rokuje s Kanadou, vysvetľuje Welt am Sonntag a poznamenáva, že ak bude úspešná, bude vypracovaná zmluva príkladom podobných dohôd s inými krajinami. Podľa návrhu dokumentu, ktorý cituje denník, obchodný spor budú musieť riešiť tri strany, ktorých vyberie generálny riaditeľ WTO spomedzi bývalých členov odvolacieho orgánu organizácie.

Ak sa Európskej únii podarí uzavrieť takéto dohody s mnohými krajinami, mohlo by to viesť k vytvoreniu samostatnej organizácie, druhu „mini-WTO“, poznamenáva Welt am Sonntag. Návrh zmluvy s Kanadou zároveň niekoľkokrát zdôrazňuje, že ide len o dočasné riešenie. Je známe, že USA bránia vymenovaniu nových sudcov odvolacieho orgánu WTO.

Obavy EÚ sú najmä skutočnosť, že prezident USA Donald Trump predtým zaviedol sankcie za mnohé výrobky z partnerských krajín WTO. Okrem toho má Washington v úmysle zabrániť ostatným členom organizácie, aby uznali takéto obchodné prekážky za nezákonné. Na tento účel Spojené štáty bránia vymenovaniu nových sudcov odvolacieho orgánu WTO, ktorý by mal zahŕňať sedem ľudí. V súčasnosti sa skladá len z troch sudcov, pričom funkčné obdobie dvoch z nich končí na konci roka 2019. Orgán má právo rozhodovať len vtedy, ak má najmenej troch členov.