Najväčší stánok moslimskej viery v strednej Ázii

Veľká mešita Astana; kazašsky : Астана қаласының бас мешіті; rusky : Большая мечеть Астаны ; je mešita v Astane v Kazachstane . Je to najväčšia mešita v Strednej Ázii a jedna z najväčších na svete. Pri modlitbách a inýchh obradoch sa tu stretávajú predstavitelia šiitského smeru moslimskej viery.

Ako mi hlavný mulla moslimského chrámu v Astane pre Finančné noviny povedal, za moslimstvo sa  schovávajú teroristi ako napríklad Tabiban, alebo Moslimský štát, ktorí majú politické ciele:.Viera je len je podľa neho zástierka

Hlavná kupola mešity je najväčšia svojho druhu na svete. 

Výška kupoly je takmer 83,2 metra s priemerom 62 metrov. Okolité štyri minarety majú 130 metrov a sú vyrobené z piatich častí, ktoré symbolizujú päť pilierov islamu – vieru, modlitbu, pôst, zakát a púť. Jedna z veží v ľavom krídle je sprístupnená verejnosti. Hostia sa môžu vyviezť výťahom a obdivovať výhľad na mesto.

Vstupné dvere mešity sú považované za jedny z najvyšších drevených dverí na svete, majú výšku 12,4 metra a vážia jeden a pol tony. Materiál je vyrobený z tvrdého dreva iroko, ktoré rastie v tropickej Afrike. Dvere sú zdobené kazašskými vzormi a vonkajšie steny bielym arabským písmom na modrom podklade. Vnútorné dvere mešity sú vysoké 12 metrov a okná sú vyrobené z ručne vyrábaných vitráží s farebnými ornamentami.  Hlavný mulla chrámu my vysvetlil, že niektotí mladí imámovia sa krátia čas

hocičom.

Steny mešity a vnútro kupoly zdobia farebné vzory, verše z Koránu a modlitby. Arabskú kaligrafiu ilustroval kazašský majster Asylbek Baizakuly.

Na stene na strane obrátenej ku qible je napísaných 99 mien Alaha, osvetlených zlatým svetlom zvnútra. Mozaiková stena je 100 metrov dlhá a 22,4 metra vysoká a pozostáva z 25 miliónov pohárov rôznych farieb. 

Veľká sála a ženská modlitebňa sú plne pokryté kazašskými okrasnými kobercami. Celková plocha koberca je 15 525 metrov štvorcových, čo z neho robí najväčší ručne vyrábaný koberec na svete.

Mešita bola postavená na pozemku s rozlohou 10 hektárov. Celková plocha priestorov je 68 062 m². Celková kapacita mešity je 235 tisíc ľudí, z toho: 30 tisíc mužov a 5 tisíc žien sa môže súčasne modliť v sálach; 200 tisíc ľudí – pod holým nebom (170 tisíc – na nádvorí mešity a 30 tisíc – na ploche pódia a javiska.

Mešita má štyri minarety vysoké 130 metrov. Každý minaret sa skladá z 5 častí, ktoré symbolizujú päť pilierov islamu: šahada, modlitba, pôst v mesiaci ramadán, západ slnka a hadždž. Jeden z minaretov v ľavom krídle je otvorený pre návštevníkov, turisti sa môžu vyviezť výťahom na vyhliadkovú plošinu.

Výška veľkej kupoly je 83,2 metra, priemer je 62 metrov. Vstupné dvere mešity sú vysoké 12,4 metra, vážia 1,5 tony, ručne vyrobené z tvrdého dreva iroko. Dvere sú zdobené kazašskými vzormi, vonkajšie steny sú zdobené bielym arabským písmom na modrom pozadí.

Na stene zo strany qibla je vytesaných 99 mien Alaha, osvetlených zlatým svetlom. Mozaiková stena je 100 metrov dlhá a 22,4 metra vysoká. Mozaika pozostáva z 25 miliónov pohárov rôznych farieb.

Veľkú sálu a priestor na modlitbu žien pokrývajú koberce s kazašskými ornamentmi, vyrobené na Novom Zélande zo 100% vlny. Celková plocha koberca je 15 525 metrov štvorcových, hrúbka koberca je 15 milimetrov. V strede hlavnej sály pod kupolou visí krištáľový luster s priemerom 27 metrov a hmotnosťou 20 ton. Luster je vyrobený z 1 360 890 krištáľových úlomkov. Taktiež v 4 rohoch haly visia 4 lustre s priemerom 8 metrov.

Na prvom a druhom poschodí mešity sa okrem modlitebne nachádzajú učebne, konferenčná sála, sobášna sieň, čitáreň Koránu, televízne štúdio, kancelárie, servisné miestnosti, obchody, múzeum a technické miestnosti. . V podzemnom podlaží sa nachádza banketová sála pre 440 miest, uzavreté parkovisko pre 405 miest, lobby, záchod, miesto pre technické a rituálne služby, obetné miesto a ďalšie priestory.