Bitcoin padá na nové minimá kvôli špekuláciám o možnom bankrote maklérskej firmy Genesis

NEW YORK – Obchodníci s kryptomenami sú vystrašení správou Bloombergu, že maklérska spoločnosť Genesis povedala investorom, že možno bude musieť vyhlásiť bankrot.

Bitcoin v pondelok nakrátko klesol na najnižšiu úroveň za posledné dva roky po tom, čo agentúra Bloomberg News informovala, že Genesis, maklér a veriteľ digitálnych aktív, povedal investorom, že môže byť nútený vyhlásiť bankrot, ak jeho prebiehajúce snahy o získavanie finančných prostriedkov zlyhajú.

Cena bitcoinu v pondelok klesla na 15 485 dolárov, čo je najnižšia úroveň od novembra 2020.

Špekulácie sa v posledných dňoch zintenzívnili v súvislosti s finančnými problémami, ktorým čelila spoločnosť Genesis, ktorá minulý týždeň pozastavila platby a nové pôžičky. Po odstávke The Wall Street Journal informoval, že Genesis má do pondelka rána zabezpečiť financovanie vo výške 1 miliardy dolárov. Spoločnosť Genesis tiež verejne zverejnila, že investovala 175 miliónov dolárov do teraz skrachovaného FTX.

Genesis má niekoľko podnikov vrátane pôžičiek, úschovy a obchodovania na spotových trhoch s kryptomenami a mimoburzovými derivátmi.

V posledných dňoch sa na sociálnych sieťach hovorilo o ďalších bankrotoch v kryptomenovom priestore po páde FTX. Niektorí zasvätenci v kryptopriemysle sa zamerali na schopnosť Genesis prečkať krypto búrku.

Jeden výsledok sa odrazil v jednom z najpopulárnejších produktov súvisiacich s bitcoinmi, v Grayscale Bitcoin Trust (GBTC).

Trust, ktorý je jediným produktom obchodovaným na burze v USA s priamym prístupom k bitcoinu (hoci sa obchoduje aj fond obchodovaný na burze s prístupom k futures na bitcoiny), bol pod predajným tlakom. V dôsledku toho diskont akcií fondu voči podkladovému aktívu presiahol 50 %.