Infláciou zasiahnutí Turci vyniesli svoje akcie v roku 2022 na prvé miesto na svete z hľadiska ich rastu

ISTANBUL – Index Borsa Istanbul 100 v dolárovom vyjadrení vzrástol o 78 %.

V roku, keď väčšina svetových akciových trhov klesá, je turecký trh výnimkou.

Akciový trh v krajine v roku 2022 vystrelil na rekordné maximá, keď miestni drobní investori hľadali útočisko pred náhlou infláciou. Podkladový index Borsa Istanbul 100 tento rok v dolárovom vyjadrení vzrástol o 78 %. V líre index vzrástol o viac ako 150 %, čo je najlepší výkon od roku 1999.

Domáci investori sa hrnú do akcií, keďže turecká centrálna banka uplatňuje nekonvenčnú politiku znižovania úrokových sadzieb na podporu rastu, aj keď inflácia stúpne nad 80 %. Cykly menového uvoľňovania, ku ktorým došlo v roku 2021, v rozpore s pozíciou väčšiny svetových centrálnych bánk, stlačili líru nadol a premenili akcie na jeden z mála bezpečných prístavov generujúcich príjmy. Úzke rozpätie obchodovania meny v posledných mesiacoch tiež znížilo záujem o depozitné účty vládnych lír indexovaných v cudzej mene, čo podnietilo domácich investorov hľadať alternatívne aktíva.

Tu sú tri hlavné dôvody, prečo drobní investori tento rok pokračovali v nákupe miestnych akcií a prečo môže mať tento trend dôvod:

Inflácia

Turci, rovnako ako všetci ostatní na svete, zápasia s vysokou infláciou, no znižovanie sadzieb, ktoré sa začalo v septembri minulého roka, situáciu ešte zhoršilo. Základná týždenná repo sadzba v krajine odvtedy klesla o 850 bázických bodov na 10,5 %, čím sa reálne sadzby v Turecku dostali na mínus 75 %, čo je najnižšia úroveň na svete.

Inflácia v októbri prekonala 85 % a hoci centrálna banka predpovedá, že by do konca roka mohla klesnúť na 65,2 %, stále zostáva jednou z najvyšších na svete.

Niet divu, že akcie sa stali obľúbenými medzi investormi: počet účtov na obchodovanie s akciami otvorených retailovými investormi vzrástol tento rok o 32 % na 3,1 milióna k 18. novembru, podľa štatistík Centrálneho depozitára cenných papierov Turecka.

 

Cudzinci a medvedia nálada

Medvedí trh je, keď trh zažíva dlhodobý pokles cien. Typicky popisuje stav, v ktorom ceny cenných papierov klesnú o 20 % alebo viac z nedávnych maxím uprostred rozšíreného pesimizmu a negatívneho sentimentu investorov.

Cudzinci sa k Turecku stále stavajú negatívne: po odleve miliárd dolárov im dnes patrí rekordne nízkych 29 % akciového trhu. Krátke pozície v najväčšom tureckom fonde obchodovanom na burze však minulý mesiac klesli na najnižšiu úroveň za takmer deväť rokov, čo ukazuje, že keďže miestni investori poháňajú trh vyššie, zahraniční investori nevsádzajú proti trhu.

 

Akcie vyzerajú lacno

A napokon, napriek tomu, že najvyšší turecký opozičný líder tento víkend varoval, že „nafúknuté ceny“ na tamojšej burze cenných papierov predstavujú riziko pre retailových investorov, akcie krajiny sa stále obchodujú s 50-percentnou zľavou voči svojim kolegom na rozvíjajúcich sa trhoch.