MMF: zníženie svetového ekonomického rastu

WASHINGGTON – Svetový ekonomický výhľad MMF zverejnený minulý týždeň predpovedá, že globálny ekonomický rast sa spomalí z 3,2 percenta v tomto roku na 2,7 percenta v budúcom roku.

Prognóza Medzinárodného menového fondu (MMF) na rok 2022 sa od posledného odhadu v júli nezmenila, ale pre budúci rok bola znížená o 0,2 percentuálneho bodu.

Globálne spomalenie bude mať široký základ a prognóza na rok 2023 je menej ako polovica minuloročného 6-percentného rozšírenia. Odhaduje sa, že v krajinách, ktoré tvoria približne tretinu globálnej ekonomiky, dôjde v tomto alebo budúcom roku k zníženiu reálneho hrubého domáceho produktu o dve štvrtiny.

Výhľad je tiež plný neistoty.  MMF odhaduje, že existuje pravdepodobnosť, že globálny rast v budúcom roku klesne pod 2 percentá a že s pravdepodobnosťou 10 až 15 percent klesne pod 1 percento.

Medzinárodný menový fond ( MMF ) je hlavná finančná agentúra Organizácie Spojených národov a medzinárodná finančná inštitúcia so sídlom vo Washingtone, DC , ktorá pozostáva zo 190 krajín. Jej deklarovaným poslaním je „práca na podpore globálnej menovej spolupráce, zaistení finančnej stability, uľahčení medzinárodného obchodu, podpore vysokej zamestnanosti a udržateľného hospodárskeho rastu a znižovaní chudoby na celom svete“