MMF žiada Ukrajinu znovu zvýšiť cenu plynu

Medzinárodný menový fond schválil nový program spolupráce s Ukrajinou. Nedokončený program rozšíreného financovania (EFF), ktorý bol v roku 2015 nazývaný reformným programom Ukrajiny sa skončil. Namiesto toho vstúpil do platnosti program rýchlej reakcie (stand-by). Je určený na 14 mesiacov s maximálnym možným odbobím 36 mesiacov. Dnes vláda kvôli nemu zvýšila cenu plynu.

Do februára Ukrajina bude môcť získať pôžičku vo výške 3,9 miliardy dolárov v troch tranžiach – 1,4 miliardy dolárov, 1,25 miliardy dolárov a 1,25 miliardy dolárov. štátny rozpočet na rok 2019 dohodnutý s veriteľom. Prvá tranža môže byť prijatá NBÚ v nadchádzajúcich dňoch. Existuje podstatne menej podmienok na pokračovanie v poskytovaní úverov v pohotovostnom programe ako v programe EFF, avšak plnenie niektorých z nich sa dokonca zdá byť nepravdepodobné. Na získanie druhej tranže by sa mala cena plynu pre obyvateľstvo zvýšiť už o 15% už v máji, za tretie – o 22,7% od 1. januára 2020. Je nepravdepodobné, že vláda Vladimíra Hroysmana alebo iného premiéra urobí taký krok pred parlamentnými voľbami. Preto je pravdepodobné, že prvá tranža pohotovostného programu bude posledná bez ohľadu na potrebu lacných vypožičaných prostriedkov.

Dňa 19. decembra sa vláda rozhodla zvýšiť cenu plynu na 8550 UAH na tisíc kubických metrov. Ďalší prírastok podľa nového programu sa očakáva v máji 2019 – na úrovni 80% dovoznej ceny a od 1. januára 2020 by mali byť ceny pre obyvateľstvo a priemysel rovnaké. Podľa predpovedí vlády, v máji 2019, cena plynu pre obyvateľstvo by mohlo vzrásť o 15% – až 9717 UAH na tisíc kubických metrov, v januári 2020 – ďalšie 22,73% – až 12 tisíc UAH.

Dnes, dňa 19. decembra 2018 sa vláda rozhodla zvýšiť cenu plynu na 8550 ukrajinských hrivien (UAH) na tisíc kubických metrov, čo je podľa dnešného kurzu 321,8 USD.. Ďalší prírastok podľa nového programu sa očakáva v máji 2019 – na úrovni 80% dovoznej ceny a od 1. januára 2020 by mali byť ceny pre obyvateľstvo a priemysel rovnaké. Podľa predpovedí vlády, v máji 2019, cena plynu pre obyvateľstvo by mohlo vzrásť o 15% – až 9717 UAH na tisíc kubických metrov, v januári 2020 – ďalšie 22,73% – až 12 tisíc UAH.

Okrem zvyšovania ceny plynu je predpokladom na pridelenie druhej tranže 1,25 mld. USD Ukrajine vytvorenie Najvyššieho protikorupčného súdu. Je definovaný ako “štrukturálny maják” pre mesiac marca. Je pravda, že prezident Petro Poroshenko na tlačovej konferencii 16. decembra povedal, že súd bude vytvorený až do februára. Bude tiež potrebné prijať zákon o rozdelení funkcií národných finančných služieb medzi NBÚ a Národnou komisiou pre cenné papiere a trhy. Príslušný návrh zákona bol schválený v prvom čítaní v lete roku 2016.

Neexistujú žiadne prísne podmienky týkajúce sa prijatia zákona o trhu s poľnohospodárskymi pozemkami v novom programe s MMF – stanovuje len pokračovanie práce na túto tému.

Vo všeobecnosti sú podmienky v pohotovostnom programe výrazne nižšie ako v prípade EFF.

Okrem iného, samotný program bude sám o sebe uľahčovať prístup k iným externým zdrojom. Po vyhlásení MMF 19. októbra o možnosti poskytnúť novú pôžičku Ukrajine Európska únia prijala konečné rozhodnutie o pridelení 500 miliónov eur prvej tranže makrofinančnej pomoci, druhá tranža rovnakej sumy sa očakáva začiatkom roka 2019. Svetová banka schvaľuje pôžičku vo výške 750 miliónov dolárov

Peniaze z EÚ a Svetovej banky pôjdu do rozpočtu a od MMF – do rezerv Národnej banky Ukrajiny. Vedúci NBU, Jacob Smoliy, už oznámil, že v spolupráci s MMF bude v rokoch 2019-2020 ľahšie splatiť zahraničné dlhy takmer 12 miliárd dolárov.

V roku 2019 by skutočne nemali existovať problémy s externými platbami – program MMF sa vzťahuje na celý volebný rok  Ale ako sa situácia vyvinie v roku 2020 po prezidentských a parlamentných voľbách ešte nie je jasná.