Bielorusko: Mária Kolesnikovová nevedno kde je

MINSK – Členku koordinačnej rady Máriu Kolesnikovovú  7. septembra 2020 ráno uniesli neďaleko Národného múzea umenia v bieloruskom hlavnom meste Minsk neznámi ľudia. Neznámi %ludia ju zavliekli do mikrobusu s nápisom „Spoje“ a odviezli neznámym smerom. Svedkom udalosti bolo dievča menom Anastasia. Informuje o bieloruský portál www.tut.by.

– Videla som ju predtým reálne, tak som sa to dozvedel. Tiež som chcela podísť k nej, porozprávať sa, poďakovať a potom som si to rozmyslela a pomyslela som si, že je unavená. Kráčala som vpred a v istej chvíli som si stále myslela, že sa otočím a ukážem Máši srdce. Neďaleko múzea som uvidel zaparkovaný tmavý mikrobus s nápisom „Komunikácia“ a na zadnej strane bola značka „Sobol“. Kráčala som vpred a počula som zvuk telefónu padajúceho na asfalt, akési dupotanie, otočila sa a uvidela som, že ľudia v civile a v maskách tlačili Máriu do tohto mikrobusu, jej telefón odletel, jeden z týchto ľudí zdvihol telefón, skočil do mikrobusu a odchádzajú, – hovorí Anastasia. Mária Kolesnikovová si mala v centre mesta vyzdvihnúť listy z KGB a polície.

Dievča sa neodvážilo nakrúcať, čo sa deje na telefón, pretože bolo príliš blízko k neznámym maskovaným ľuďom a obávalo sa, že aj ona bude zadržaná. Telefón Kolesnikovej je dostupný ale nedvíha telefón.

Hovorca koordinačnej rady Anton Rodnenkov pre TUT.BY o 10:13 uviedol, že Maria bola v centre mesta sama služobne. AntonRodnenkov sa o jej zmiznutí dozvedel z TUT.BY a začal zisťovať, kde je Maria. O 11 hodine bol Rodnenkov telefón nedostupný.

Po voľbách prezidenta Bieloruska 9. augusta 2020 sú v Bielorusku protesty obyvateľov, ktorí neuznávajú víťazstvo Alexandra Lukašenka.