Uzbekistan: referendum v Strednej škole číslo 110

TAŠKENT – Dnes 30. apríla 2023 je v Strednej škole číslo 110 rušno.

Občania Uzbekistanu hlasujú v referende, ktoré schvaľuje novú Ústavu Uzbeckej republiky.

Volebný okrsok číslo 105 je v Strednej škole číslo 110 v hlavnom meste Uzbekistanu  Taškekent. Vedie ho pani Noderzachadim Jarašachimovna. Človek by si podľa budovy pomyslel, že je to sídlo bohatej korporácie…mahagón sa strieda s mramorom.

Je to však obyčajná stredná škola.  “Podľa zoznamu to príde 2096 voličov. Pár desiatok bude voliť prvý raz. Voliť sa dalo podľa zákona aj predčasne, teda už desať dní pred hlasovaním. V tomto volebnom okrsku predčasne hlasovalo 42 občanov, ” povedala pre Fiančné noviny vedúca volebného okrsku,

“Prišla som podporiť zmeny ústavy. Sú v nej také zmeny, ktoré podporujú rodinu. Týkajú sa inkluzívneho štúdia a podpory detí. Páčia sa mi tieto zmeny ! Povedala pre Finančné noviny jedna z voličiek v priesotoroch volebného okrska číslo 105.

Ústavné zmeny vychádzajú z nasledovných predpokladov. V roku 2040 bude mať Uzbekistan 50 miliónov obyvateľov. Spomedzi nich bude veľa mladých ľudí. Bude ich viac ako polovica. Kvôli mladým ľuďom by mala mať krajina stabilnú ekonomiku, bezpečnú krajinu, efektívne riadenie, sociálne garancie.

Taškent, Park Ašchabad.

Preto krajina zmení základný zákon – Ústavu Uzbeckej republiky. Kvôli zmenám vytvorila komisiu, ktorá má 47 členov. Občania cez rôzne komunikačné kanály poslali 60 000 pripomienok.

Následne sa objavil projekt ústavy. K nemu prišlo ďalších 150 000 návrhov.

Doteraz platná Ústava Uzbeckej republiky má 128 článkov a 275 noriem, nová bude mať 155 článkov a 434 noriem.

Približne 65 % textu novej ústavy je na základe návrhov obyvateľov.

Mnohí o referende navštívia park Aškachabad. Obyvatelia Taškentu tu trávia každý sviatočný, alebo voľný deň. Postavili ho pred siedmimi rokmi. Ašchabad je hlavné mesto Turkménska. Park dostal toto meno na počesť priateľských vzťahov medzi Uzbekistanom a Turkménskom.

“Chodíme tu radi, ma ako rodičia to nachádzame oddych a deti zábavu.” Povedal pre Finančné noviny mladý muž Anvar, obyvateľ Taškentu, otec dvoch detí. Do parku prišiel s manželkou, rodičmi, deťmi.

V referende môžu občania Uzbekistanu, ktorí žijú na Slovensku, môžu hlasovať na pôde veľvyslanectva vo Viedni.

Fotografie: www.financnenoviny.com