MMF o výhodách pandemickej modernizácie
WASHINGTON – Pandémia, ako sa očakávalo, viedla nielen k zhoršeniu prognózy globálneho HDP, ale prispela aj k rýchlemu zavádzaniu digitálnych technológií. Otázka, či môže digitalizácia zvýšiť ekonomickú odolnosť a zmierniť dopady recesie, je predmetom štúdie ekonómov z Medzinárodného menového fondu (MMF).
Autori publikácie „Digitalization and Resilience“ dospeli k záveru, že spoločnosti z „digitálnejších“ odvetví strácajú po recesii menšie príjmy. V skoršej správe o hodnotení globálneho indexu výpočtového výkonu na roky 2021 – 2022 sa uvádzalo, že ako sa digitalizácia zrýchľuje, digitálna ekonomika sa stane hlavnou hnacou silou globálneho hospodárskeho oživenia a zdrojom rastu.
Digitalizácia v strednodobom horizonte môže pomôcť zabrániť ničivým účinkom hospodárskeho poklesu. K tomuto záveru dospeli ekonómovia MMF Alexander Kopesteik, Julia Estefania-Flores a David Furseri v štúdii Digitalization and Sustainability.
Na základe štvrťročných súvahových údajov od 24 000 spoločností v 75 krajinách výskumníci našli súvislosť medzi vnímanou úrovňou digitalizácie a stratou príjmov spoločnosti v strednodobom horizonte: čím vyššia je prvá, tým nižšia je.
Okrem toho skoré postpandemické dôkazy naznačujú ešte väčší význam digitalizácie v kontexte rozšíreného sociálneho dištancovania a toto spojenie sa potvrdilo pre širokú škálu technológií (robotika, online predaj atď.).
Pandémia je nielen zdrojom významných a pretrvávajúcich negatívnych dôsledkov pre ekonomiku, ale aj dôvodom urýchleného zavádzania digitálnych technológií do výroby. Podľa najnovších predpovedí MMF bude teda predpokladaná úroveň globálneho HDP na rok 2024 o 5,3 % nižšia, ako sa očakávalo v rovnakom čase v januári 2020, poznamenávajú vedci. Medzi pozitívne dôsledky uvádzajú rýchle prijatie nových digitálnych technológií – od telekonferencií po softvér pre platformy elektronického obchodu, ako aj rozšírenie vzdialených a hybridných pracovných modelov pre zamestnancov, online interakciu s protistranami a bezkontaktné transakcie pre firemných zákazníkov.
Ekonómovia sa pokúsili preskúmať a kvantifikovať úlohu tejto zrýchlenej digitalizácie pri zmene odolnosti ekonomiky voči recesiám, a to ako voči typickým recesiám, tak voči situáciám dvojitého šoku, ako v prípade pandémie COVID-19. Na tento účel sa študovali straty firiem v digitálnom priemysle v porovnaní s tradičnými podnikmi.
„Naše výsledky ukazujú, že digitalizácia výrazne znižuje straty z predaja. Predovšetkým sme zistili, že štyri roky po typickej recesii majú firmy v odvetviach, ktoré sú o jednu štandardnú odchýlku digitálnejšie ako priemer, o 2 % menší pokles tržieb ako je priemer firiem v odvetviach so strednou úrovňou digitalizácie.“ Ekonómovia MMF poukazujú na von.
Vedci zároveň uvádzajú, že práca môže dokonca podceňovať skutočný vplyv digitalizácie. Všimnite si, že už skôr v správe o hodnotení globálneho indexu výpočtovej sily 2021 – 2022, ktorú pripravila výskumná spoločnosť IDC na objednávku čínskeho dodávateľa serverov Inspur, bola tiež zaznamenaná dôležitá úloha digitalizácie pri obnove globálnej ekonomiky. Odborníci tak upozornili, že práve číslo sa stane hlavným motorom oživenia svetovej ekonomiky a ďalším zdrojom ekonomického rastu. Podľa odborníkov sa podiel digitálnej ekonomiky na HDP do roku 2025 priblíži polovici (48,1 %) oproti 44,6 % v roku 2020.