Minister energetiky Kataru Saad Sherida Al Kaabi si myslí, že Európa sa vráti k dodávkam plynu z Ruska

Európske krajiny obnovia dovoz ruského plynu vo väčšom rozsahu, predpovedá katarský minister energetiky a generálny riaditeľ Qatar Energy Saad Sherida Al Kaabi. “Volatilita na trhu by mohla trvať roky,” tvrdí.

Vývoz ruského plynu do Európy sa od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine znížil, ale Saad Sherida al-Kaabi naznačil, že situácia by sa mohla v budúcnosti zmeniť, keďže je čoraz ťažšie dodávať plyn do Európy

Európe praje počasie. Vývoz plynu ruského energetického gigantu Gazprom do EÚ a Švajčiarska klesol v minulom roku o 55 %. Západná Európa bola v minulosti hlavným trhom skupiny, ale po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu a zavedení medzinárodných sankcií sa dodávky drasticky znížili a, že sa nevrátia k ruskému plynu, ale podľa môjho názoru sa to časom zmení,” povedal katarský minister energetiky a šéf spoločnosti QatarEnergy na Svetovom energetickom fóre v Abú Zabí.

Vďaka miernej zime sú európske zásoby plynu stále vysoké, ale al-Kaabi varuje, že ich doplnenie môže byť tento rok väčším problémom.

“Našťastie v Európe nie je veľký dopyt po plyne kvôli teplejšiemu počasiu, než je obvyklé. Problémom je, čo sa stane, keď budú chcieť budúci rok doplniť palivo a na trhu nebude veľa plynu,” povedal. “Myslím si, že situácia bude ešte nejaký čas nestabilná,” dodal.