Bloomberg: konflikt pomáha ruskému hospodárstvu

MOSKVA –  V júli vzrástla produkcia „hotových kovových výrobkov“ v Rusku o 30 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tento riadok v štatistických výkazoch zahŕňa údaje nielen o výrobe príborov, ale aj o zbraniach a strelive, poznamenáva Bloomberg . 

Medzi rastových lídrov patrí aj produkcia „iných vozidiel a vybavenia“, a to nie sú len bicykle, ale napríklad aj lode, lietadlá či obrnené vozidlá.

Tieto údaje môžu naznačovať, že Rusko sa začína lepšie vyrovnávať s účinkami sankcií. Bloomberg uvádza tento príklad: v máji USA oznámili, že sankcie pozastavili prácu v dvoch veľkých ruských továrňach na výrobu tankov. Správy ruských médií však naznačujú, že najmenej jeden z nich, Uralvagonzavod, zvyšuje výrobu. Jej zamestnanci prešli na 12-hodinový pracovný čas a dobrovoľníctvo môžu vykonávať aj v sobotu.

Priemyselná produkcia, ktorá bola predtým odrazom výkonu ekonomiky ako celku, sa v júli mierne znížila, teda v tom istom mesiaci, keď ruský HDP klesol o 4,3 %.

Vojenské zákazky pomáhajú podporovať priemyselnú výrobu, čo má zase pozitívny vplyv na celú ekonomiku, poznamenáva Bloomberg. Nie je ale isté, že Rusko bude schopné plne uspokojiť svoje vlastné potreby, najmä ak sa konflikt na území Ukrajiny natiahne dlhodobo.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.