Miloš Zeman: jeho podiel na založení futurológie
PRAHA – Prognostik má být nepopulární. Má jako třeba proroci ve Starém zákone varovat.
Miloš Zeman
Prognostik tím, že píše, obcuje s mocnými tohto světa. Musí si být vědom, že když bude simulovat důsledky v některých případech nutně idiotských činů a v jiných případech důsledky omylů jinak inteligentních lidí, nikdo ho nebude mít rád.
Miloš Zeman
Tento rok uplynie 80 rokov od narodenia českého futurológa a prognostika Miloša Zemana. Miloš Zeman je známy predovšetkým ako politik, keďže vykonával funkciu prezidenta Českej republiky a predtým funkciu predsedu vlády Českej republiky. Jeho hlavnými životnými aktivitami boli predovšetkým rozvoj prognostiky a futurológie, čomu venoval celý svoj život, a to až do vstupu do politiky.
Miloš Zeman patrí k zakladateľom a priekopníkom rozvoja futurológie v Československu. Významne prispel k rozvoju futurologického myslenia v Československu a k jej organizačnému a inštitucionálnemu zastrešeniu. Venoval sa futurológii a prognostike. Napísal a vydal prvý úvod do futurológie v Československu. Publikoval množstvo článkov a publikácii, venovaných futurológii, prognostike, vede a predvídaní a výskumu budúcnosti. Miloš Zeman používal rôzne názvy pre vedu o budúcnosti. Najčastejšie používal pojem futurológia, čo znamená veda o budúcnosti. V období normalizácie, keď bol pojem futurológia nežiadúci, požíval Miloš Zeman pojmy prognostika, výskum budúcnosti, veda o predvídaní, veda o budúcnosti a ďalšie. Vždy však išlo o tú istú vedu o budúcnosti, a teda o futurológiu.
Štúdium a založenie futurologickej spoločnosti
Miloš Zeman sa narodil 28 septembra 1944 v Kolíne vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava. V rokoch 1959 až 1963 študoval na Strednej ekonomickej škole v Kolíne. V rokoch 1965 až 1969 študoval na Národohospodárskej fakulte Vysokej škole ekonomickej v Prahe. Napísal vyše 500 stranovú diplomovú prácu s názvom Futurologie a budoucnost. Od roku 1969 vyučoval prognostiku na Vysokej škole ekonomickej v Prahe.
V roku 1968 bola z podnetu Miloša Zemana v Prahe založená Futurologická společnost (býva uvádzaná tiež ako Československá futurologická spoločnosť), ktorá vznikla z bývalého študentského futurologického klubu. Táto bola koncom roku 1970 zrušená. 21. marca 1968 založili študenti Vysokej školy ekonomickej v Prahe Futurologický klub. 19. augusta vznikla z tohto klubu Futurologická spoločnosť ako kolektívny člen Socialistickej akadémie v Prahe. Prvým predsedom Futurologickej spoločnosti sa stal spolužiak Miloša Zemana a študent Vysokej školy ekonomickej Vladimír Opatrný. Miloš Zeman vykonával funkciu podpredsedu a ekonóm, prognostik a futurológ Ota Šulc bol vedeckým tajomníkom Futurologickej spoločnosti.
Futurologická spoločnosť mala teda v čase vzniku nasledovných funkcionárov:
Vladimír Opatrný – predseda spoločnosti
Miloš Zeman – podpredseda spoločnosti
Ota Šulc – vedecký tajomník spoločnosti
V septembri 1968 vydala táto Futurologická spoločnosť Deklaráciu Futurologickej spoločnosti. V tejto deklarácii boli vymenované aktivity, ktorým sa chcela Futurologická spoločnosť venovať:
1. Organizácia prednáškového cyklu o futurológii pre širšie publikum. Postupné rozširovanie prednáškovej aktivity na univerzitnej pôde. Organizácia heuristických diskusií a seminárov pre členov Futurologickej spoločnosti.
2. Publikovanie periodických futurologických časopisov a kníh
3. Vytvorenie a vybudovanie informačného centra a futurologickej knižnice. Vypracovanie expertných správ a oponentúr dlhodobých projektov špecializovaných organizá
4. Vypracovanie prvých návrhov a metodologických štúdií
5. Kontakt s medzinárodne prominentnými osobnosťami futurologickej vedy a vzájomná výmena informácií vrátane vypracovaných prognóz s futurologickými inštitúciami v rozvinutých priemyselných krajinách.“
V rámci Futurologickej spoločnosti mal pracovať stály tím, ktorý sa mal zaoberať základným výskumom na poli futurológie. Úvodný materiál, ktorý bol spracovaný pre tento stály tím publikoval Miloš Zeman v roku 1969 v štvrtom čísle Filozofického časopisu pod názvom Futurologie a filosofie.
V dňoch až 15. decembra 1968 sa konal v Kroměříži prvý celoštátny seminár českých a slovenských futurológov, na ktorom bol prezentovaný materiál Československo 1985-2000, ktorý bol spracovaný pre túto konferenciu. Futurologická spoločnosť pripravovala vypracovanie kolektívnej štúdie na tému Teoretické základy komplexných spoločenských projektov (futurologické simulačné modely) v spolupráci s Výskumným ústavom priemyslu a stavebníctva a ministerstvom techniky.
V roku 1969 Miloš Zeman obhájil na záver štúdia na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe diplomovú prácu s názvom Futurologie a budoucnost.
Projekt dlhodobej prognózy Československo 1985-2000
Miloš Zeman v článku Futurologie a filosofie uvádza tri etapy vypracovania dlhodobej makroprognózy Československo 1985-2000, ktoré Futurologická spoločnosť zamýšľala realizovať:
- etapa – vypracovanie kolektívnej štúdie na tému Teoretické základy komplexných spoločenský projektov (futurologické simulačné modely)
- etapa – pokus o historickú verifikáciu vypracovaného simulačného modelu tzv. predvídanie minulosti
- etapa – pokus o vypracovanie konkrétnej makroprognózy Československo 1985-2000, ktorá mala slúžiť ako oponentská alternatíva dlhodobého plánu.
Vydávanie futurologickej literatúry a prvý úvod do futurológie v Československu
V rokoch 1968 a 1969 vydal Miloš Zeman ako člen a zakladateľ Futurologickej spoločnosti dva zväzky Futurologického zborníku, ktorý obsahoval informácie a rešerše o zahraničných futurologických teóriách a konceptoch. V roku 1969 vydal Miloš Zeman spolu s ďalším českým futurologom a prognostikom Otom Šulcom krátky 30-stranový Futurologický slovníček. V roku 1971 vydal Miloš Zeman prvý úvod do futurológie v Československu pod názvom Úvod do výzkumu budoucnosti. Táto publikácia mala spolu 110 strán. Ide o ojedinelé, ale prakticky neznáme dielo Miloša Zemana, ktoré sa dnes nenachádza v žiadnej knižnici v Českej republike a takisto ani na Slovensku. V roku 1977 vydal Miloš Zeman publikáciu Prognostika a řízení. V roku 1986 publikoval Miloš Zeman stručný náčrt vedy o predvídaní pod názvom Veda o predvídaní v zborníku Niektoré problémy prognózovania vedy, ktorý vydal Kabinet teórie vedy a prognóz Výpočtového strediska SAV v rámci prác na Súhrnnej prognóze rozvoja Slovenska do roku 2010. Miloš Zeman publikoval takisto odborné články týkajúce sa prognostiky a futurológie v domácich a zahraničných časopisoch.
Úvod do výzkumu budoucnosti
V marci 1971 vydal Miloš Zeman 110 stranovú publikáciu Úvod do výzkumu budoucnosti. Miloš Zeman sa v úvode publikácie odvoláva na prácu „jednej z prvých prognostických skupín v ČSSR – medziodborového tímu „Teoretické základy komplexných spoločenských projektov“. V jednotlivých častiach publikácie sa potom odvoláva na viaceré publikácie tohto medziodborového tímu. Samotná publikácia je potom rozdelená na štyri časti. Obsah publikácie je nasledovný:
Predhovor
- Všeobecné otázky
- Prečo vedecké predvídanie ?
- Čo je budúcnosť ?
- Budúcnosť ako zmena.
- Možná budúcnosť.
- Odstrašujúca budúcnosť.
- Utópia versus veda o budúcnosti.
- Budúcnosť ako systém.
- Exploratívny prístup.
- Podstata exploratívneho prístupu.
- Príklady.
- Základné metódy.
- Normatívny prístup.
- Podstata normatívneho prístupu.
- Príklady.
- Základné metódy.
- Spätnoväzobný prístup.
- Podstata spätnoväzobného prístupu.
- Príklady.
- Základné metódy.
Komplexné prognostické modelovanie
Od roku 1971 sa rozvoju prognostických modelov a metód venovala organizácia Sportpropag, kde bolo zriadené Oddelenie komplexného prognózovania. Miloš Zeman v rámci tohto oddelenia rozvíjal metódu Komplexného prognostického modelovania KPM, ktorej vytvorenie bolo inšpirované systémovou dynamikou amerického prognostika Jaya Forrestera. V roku 1975 vydáva Miloš Zeman publikáciu Komplexní prognostické modelování. Metóda KPM bola tiež popísaná v roku 1981 v publikácii Modelování společenských systémů metodou KPM, ktorej autormi bol Vladimír Fajfr, Fedor Gál, Martin Potuček a Miloš Zeman.
V roku 1983 bol Oddelením komplexného prognózovania Sportpropagu vydaný zborník článkov o metodológii výskumu budúcnosti pod názvom Metodologické problémy společenskovědního výzkumu budoucnosti. Editorom zborníku bol český sociológ Miroslav Flek. Publikovanie tohto zborníka bolo vtedajším politickým režimom vyhodnotené ako negatívne a oddelenie Sportpropagu bolo zrušené.
V roku 1985 Miloš Zeman publikuje knihu Úvod do systémové prognostiky. V roku 1986 sa Miloš Zeman podieľal obsahovo aj redakčne na vydaní zborníku Aktuálne otázky prognostiky 86. V roku 1988 publikuje ako spoluautor knihu Simulační model zemědělského podniku a v roku 1989 publikuje knihu Analytické a simulační hry na počítačovém modelu.
Od prognostika a futurológa k politikovi, predsedovi vlády a prezidentovi.
V auguste roku 1989 publikoval Miloš Zeman v Technickom magazíne článok Prognostika a prestavba. Tento článok vyvolal veľkú polemiku a mal širokú odozvu. V roku 1990 začal pracovať Miloš Zeman v Prognostickom ústave ČSAV, kde vypracoval viaceré štúdie k metodológii prognózovania. V roku 1991 vydal na Prognostickom ústave ČSAV štúdiu Modelové a kvantifikační aspekty prognostické činnosti a ďalšiu štúdiu Simulace důsledků strategických rozhodnutí. V roku 1990 pomáhal zakladať Občiansku futurologickú spoločnosť v Prahe a neskoršie Občiansku futurologickú spoločnosť v Bratislave, kde predniesol prvý referát na prvom seminári tejto spoločnosti. V roku 2010 sa Miloš Zeman zúčastnil osláv 20-ého výročia založenia Občianskej futurologickej spoločnosti v Prahe.
V roku 1991 publikoval knihu Naše posttotalitní krize a její možná východiska. V roku 1998 publikoval knihu Varovná prognostika – kniha, která v roce 1991 nevyšla. V roku 2005 vydal knihu Jak jsem se mýlil v politice, kde časť spomienok venoval svojim futurologickým a prognostickým aktivitám. Futurológii a prognostike sa Miloš Zeman venoval aj v knihách rozhovorov, a to v roku 1998 v knihe Zpověď bývalého prognostika, v roku 1998 v knihe Kdo je Miloš Zeman, v roku 2001 v knihe Tak pravil Miloš Zeman aneb Prognostikovo pozdní odpoledne, v roku 2012 v knihe Zpověď informovaného optimisty. V roku 2017 sa prognostickými a futurologickými aktivitami zaoberal český publicista Lubomír Kopeček v knihe Miloš Zeman – Příběh talentovaného pragmatika. V roku 2021 vydal Miloš Zeman reprint prvej časti Futurologického zborníku z roku 1968 pod názvom Futurologie – Unikátní kniha zlomového roku 1968.
Neskoršie Miloš Zeman prešiel od prognostiky a futurológii k politike, kde to dotiahol až na najvyššie funkcie a postupne vykonával funkcie predsedu vlády Českej republiky a neskoršie prezidenta Českej republiky.
Miloš Zeman urobil nepochybne veľký kus práce k položeniu základov futurológie v Československu a aj jeho zásluhou sa futurológia rozvíjala aj v nepriaznivých podmienkach politického systému, ktorý fungoval do roku 1989 a podobne v nepriaznivých podmienkach pre dlhodobé prognózovanie a futurológiu po roku 1989.
Ivan Klinec, Ekonomický ústav SAV