Všetky indexy S&P 500, Nasdaq 100, Stoxx 600 skončili týždeň v pluse, prišiel rast

NEW  YOURK  – Index S&P 500 si za uplynulý týždeň pripísal 0,51%, Nasdaq 100, 0,14%, a Stoxx 600 narástol najmarkantnejšie o 1,19%.

Zisky za 4. štvrťrok pomohli akciám spoločností vyrovnať sa s volatilitou politiky úrokových sadzieb.

 V pondelok akcie ako Amazon, Nvidia a Tesla stúpli v premarket obchodovaní. Nasdaq sa obchodoval o celé percento vyššie, zatiaľ čo S&P 500 nezaznamenal výraznejšiu zmenu.

Akcie PepsiCo si pripísali zisky po tom, čo banka Citi prehodnotila spoločnosť z kategórie „neutral“ na „buy“. Európsky index Stoxx 600 sa obchodoval takmer o pol percentuálneho bodu vyššie. Jen sa držal blízko dvojmesačného minima dosiahnutého v piatok po komentároch centrálnych bankárov, že Japonská centrálna banka si dá načas so zvýšením sadzieb. Japonská mena tento rok oslabila voči všetkým svojim konkurentom zo skupiny 10.

V utorok sa Index S&P 500 obchodoval nepatrne v červených číslach, zatiaľ čo index Nasdaq 100 mierne poklesol skoro o pol percenta. Stoxx 600 sa obchodoval o 0,8% nižšie.

Investície do amerických akcií opäť vzrástli, pričom expozícia v technologickom sektore je najvyššia od augusta 2020.

Akcie spoločnosti Arm Holdings predĺžili trojdňovú rally, ktorá zvýšila hodnotu tejto technologickej firmy takmer o 100 %, po tom, čo minulý týždeň úspešná správa o ziskoch ukázala, že výdavky na umelú inteligenciu podporujú predaj riešení spoločnosti. Čo sa týka ďalších technologických titulov, akcie spoločnosti Nvidia zaznamenali pokles o 1 % v premarket obchodovaní, zatiaľ čo akcie Amazon-u klesli o 1,2 %. Kľúčové údaje, ako zamestnanosť, výrobné objednávky a hospodársky rast v USA pozitívne prekvapili a ukázali, že sú odolné voči najrýchlejšiemu nárastu miery inflácie za skoro 25 rokov. Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, bola v januári 2024 na 2-1/2-ročnom minime 3,9 %.

V stredu sa Index S&P 500 obchodoval o 0,52 % vyššie, zatiaľ čo technologicky zameraný Nasdaq 100 sa posunul o 1,48 % nižšie. Európsky index Stoxx 600 stúpol o 0,40 %.

ASML Holding NV, svetový dodávateľ pre polovodičový priemysel, uviedol, že trh s polovodičmi dosiahol svoj najnižší bod a teraz sa objavujú známky oživenia.

Akcie spoločnosti Lyft Inc. si polepšili v predmarketovom obchodovaní, a to aj po tom, čo spoločnosť na zdieľanie jázd upravila svoj výhľad na zisku v roku 2024, čo bol v skutočnosti preklep, ktorý pomohol akciám narásť až o 67 %.

Americké údaje o miere inflácie CPI boli sklamaním pre investorov, ktorí predtým posunuli americké akcie k rekordným výškam v predčasnom očakávaní bezprostredného zníženia úrokových sadzieb. Lepším správam sa tešili britskí investori, ktorí žijú v očakávaní uvoľnenia politiky Bank of England. Najnovšie dáta ukázali, že inflácia v Británii bola v januári nižšia, ako sa predpokladalo, pričom základné cenové tlaky neprišli v takej miere, ako sa trhy a BOE obávali.

Vo štvrtok Americké akciové trhy vzrástli po oživení, ktoré posunulo index S&P 500 späť k hranici 5 000. Americký index S&P 500 a Nasdaq 100 si pripísali približne 1 %, zatiaľ čo európsky index Stoxx 600 vzrástol na najvyššiu úroveň za viac ako mesiac. Obrat vo výkonnosti akcií, poháňaný vlnou investorov nakupujúcich „dip“ alebo krátkodobý pokles ukázal, že účastníci trhu by sa mali vyvarovať unáhlených záverov na popud jedného zverejneného údaju. Prezident Federálnej rezervnej banky v Chicagu Austan Goolsbee sa vyjadril, že mierne vyššie údaje o inflácii po niekoľko nasledujúcich mesiacoch budú stále v súlade s cieľmi Centrálnej banky zraziť infláciu na úroveň 2 %. Údaje, ktoré bude treba pozorne sledovať zahŕňajú počiatočné nároky v nezamestnanosti, priemyselnú výrobu a maloobchodné tržby.

V piatok sa akciové trhy obchodovali vyššie, v dôsledku toho, že dobré správy z Ameriky pomohli vykompenzovať sklamané nádeje investorov, ktoré vkladali do skorého zníženia úrokových sadzieb. Index S&P 500 si pripísal 0,58 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 vzrástol o 0,21 %. Zisky za 4. štvrťrok pomohli akciám spoločností vyrovnať sa s volatilitou politiky úrokových sadzieb.

Spoločnosť Applied Materials Inc., najväčší americký výrobca strojov na výrobu čipov, si pripísala až 13 % v premarket obchodovaní po tom, čo poskytla býčiu prognózu tržieb, ktorá signalizovala, že niektoré z najväčších spoločností na výrobu polovodičov zvyšujú svoje investície do novej výroby. Aktualizácia tržieb následne zvýšila cenu akcií aj u európskych partnerov vrátane Aixtron SE a ASML Holding NV.

Dobre sa darilo aj akciám ťažobných spoločností, vďaka ktorým európsky index Stoxx 600 dosiahol štvrtý týždeň ziskov za sebou. Glencore Plc a Anglo American Plc vzrástli o viac ako 3% v dôsledku optimizmu z oživenia čínskeho dopytu po kovoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Pondelok 12.2.2024

Ázia: Priemyselná produkcia v Indii vzrástla v decembri 2023 medziročne o 3,8 %, z 2,4 % v predchádzajúcom mesiaci a nad očakávania trhu o 2,4 % náraste.

EÚ: Výnos 3-mesačných nemeckých dlhopisov bol 3,81 percenta, podľa medzibankových výnosov pre túto splatnosť vládnych dlhopisov.

USA: Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na tento rok zostali stabilné na úrovni 3 %, čo je najmenej za tri roky.

Utorok 13.2.2024

Ázia: Výrobné ceny v Japonsku vzrástli v januári 2024 medziročne o 0,2 %, rovnakým tempom ako v predchádzajúcom mesiaci a nad očakávaniami trhu o 0,1 % náraste.

EÚ: Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre eurozónu sa vo februári 2024 zvýšil o 2,3 bodu na 25, čo je najviac za jeden rok a nad očakávaniami trhu na úrovni 20,1.

USA: Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, bola v januári 2024 na 2-1/2-ročnom minime 3,9 %, čo je nezmenená hodnota v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a vyššia ako predpovede trhu 3,7 %.

Streda 14.2.2024

Ázia: Veľkoobchodné ceny v Indii v januári 2023 medziročne vzrástli o 0,27 %, čo znamená tretie obdobie veľkoobchodnej inflácie za sebou, no spomalenie z 0,73 % v decembri a pod trhové odhady 0,53 %.

EÚ: Počet zamestnaných osôb v eurozóne vzrástol za tri mesiace pred decembrom 2023 o 0,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom na 169,3 milióna ľudí, čo prekonalo očakávania trhu 0,2 % a predstavuje vyšší údaj oproti 0,2 % nárastu v predchádzajúcom štvrťroku.

USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou a zodpovedajúcimi zostatkami úverov (726 200 USD alebo menej) v USA vzrástla o 7 bázických bodov na 6,87 %.

Štvrtok 15.2.2024        

Ázia: Japonský HDP sa v 4. štvrťroku 2023 nečakane zmenšil o 0,1 % medzikvartálne, zaostávajúc za predpoveďami trhu o 0,3 % raste a po revidovanom poklese o 0,8 % v 3. štvrťroku podľa predbežných dostupných dát.

EÚ: Britská ekonomika zaznamenala v štvrtom štvrťroku 2023 medziročne pokles o 0,2 %, čo je prvý pokles od roku 2021, po nadol revidovanom raste o 0,2 % v predchádzajúcom období.

USA: Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA klesol o 9 000 na 218 000 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, čo je mierne pod odhadmi 220 000, ale zostáva nad priemerom za posledné dva mesiace.

Piatok 16.2.2024

Ázia: Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei dosiahla v januári 2024 3 %, po tom, čo v predchádzajúcom mesiaci vzrástla na takmer dvojročné maximum 3,3 %.

EÚ: Veľkoobchodné ceny v Nemecku klesli v januári 2024 medziročne o 2,7 %, po 2,6 % poklese v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na desiaty mesiac poklesu za sebou.

USA: Ceny hlavných výrobcov v Spojených štátoch vzrástli v januári 2024 o 2 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, čím sa nárast zrýchlil z 1,7 % v decembri a výrazne prekročili odhady trhu 1,6 %.

Adam Babinec, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.