Medzinárodné platobné systémy Visa a Mastercard oznámili pozastavenie práce v Ruskej federácii

MOSKVA / NEW YORK – Tlačová služba Visa informovala, že v súčasnosti prebiehajú práce na zastavení všetkých transakcií v Rusku.

Odteraz bude Visa spolupracovať so zákazníkmi a partnermi v Rusku na zastavení všetkých transakcií Visa v najbližších dňoch. Po dokončení procesu nebudú všetky transakcie iniciované kartami Visa vydanými v Ruskej federácii mimo krajiny fungovať.

Tlačová služba Mastercard poznamenala, že rozhodnutie o pozastavení prevádzky siete bolo prijaté z dôvodu zavedenia protiruských sankcií. „Toto opatrenie znamená, že karty vydané ruskými bankami už nebudú podporované systémom Mastercard,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Upozorňujeme, že karty Mastercard vydané v Rusku nebudú fungovať a karty vydané mimo krajiny nebudú podporované v maloobchodných predajniach a bankomatoch v Ruskej federácii. Spoločnosť dodala, že Mastercard plánuje obnoviť prevádzku, keď „to bude vhodné“ a ak to „povolí zákon“.

Centrálna banka (CB) poznamenala, že všetky karty medzinárodných platobných systémov VISA a Mastercard vydané ruskými bankami budú v krajine naďalej fungovať ako obvykle až do dátumu vypršania platnosti. Centrálna banka dodala, že finančné prostriedky zákazníkov na účtoch prepojených s takýmito kartami sú plne zachované a dostupné.

Ruský Národný systém platobných kariet (NSPK) 1. marca 2022 oznámil, že ruské banky postihnuté blokačnými sankciami prestanú vydávať nové karty Visa a Mastercard. Hovoríme o bankách VTB, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank, Otkritie a Rossiya.