Médiá o výbuchoch plynovodov Nord Stream 1 a 2

Svetové médiá obviňujú Ruskú federáciu  zo “sabotáže” po zistení úniku plynu na plynovodoch Nord Stream, ale neposkytujú konkrétne dôkazy.

Tlač poukazuje aj na možné environmentálne škody, ktorých rozsah je zatiaľ ťažké posúdiť.

„Incident viedol k zvýšeniu bezpečnosti energetickej infraštruktúry v celej Európe, pričom niektorí, ako Poľsko, ukázali prstom na Rusko, ktoré bojuje na Ukrajine a obmedzuje toky plynu do Európy. Nórsko je teraz najväčším európskym vývozcom plynu a jeho najväčšie energetické spoločnosti v stredu uviedli, že zlepšujú bezpečnosť svojich pobrežných aktív.” Napísala agentúra Bloomberg.

Poľský denník Gazeta Wyborcza cituje slová tamojšieho ministra zahraničných vecí Zbigniewa Raua, ktorý sa domnieva, že nehoda je súčasťou ruskej „hybridnej vojny“ proti Západu. „Rusko stratilo operačnú iniciatívu na Ukrajine a zároveň začal fungovať plynovod Baltic Pipe. Výbuchy sa odohrali veľmi blízko dánskych teritoriálnych vôd, uviedol minister Rau.

„Bez vymenovania zodpovedných osôb sa Európska únia v tejto fáze obmedzila na varovanie pred akýmikoľvek útokmi namierenými proti jej energetickej infraštruktúre. Niekoľko vlád však otvorene hovorí o sabotáži s cudzou mocnosťou. Na znak toho, že obyvatelia Západu považujú tieto incidenty za ohrozenie svojej bezpečnosti, samotné NATO vo štvrtok vyjadrilo ľútosť nad sabotážnymi činmi…“ uvádza Le Monde.

Britský denník The Times, reflektujúci postoj vládnucich konzervatívcov, priamo obviňuje Rusko z poškodzovania plynovodu. „Údajné ruské bombardovanie dvoch plynovodov na dne Baltského mora priviedlo Európu do stavu vysokej pohotovosti pred ničivým útokom na jej kritickú infraštruktúru. Vojenskí analytici tvrdia, že Kremeľ by mohol ľahko spôsobiť zmätok prerezaním podvodných dátových káblov alebo zničením iného potrubia. Zdroj z britských vojenských kruhov naznačil, že „úmyselnú“ sabotáž mohli pripraviť podvodné bezpilotné lietadlá, ktoré nastražili výbušniny pred niekoľkými týždňami. Nemenej krutá je aj reakcia nemeckej tlače: „… predstavitelia mnohých krajín začali hovoriť o sabotáži ako o dôvode a že náhoda je nepravdepodobná. Poľsko ho naopak obvinilo z ďalšieho kroku k eskalácii a vykonania „provokácie“ vzhľadom na ruské hrozby pre energetický sektor na pozadí vojny proti Ukrajine.“
Nemenej krutá je aj reakcia nemeckej tlače: „… predstavitelia mnohých krajín začali hovoriť o sabotáži ako o dôvode a že náhoda je nepravdepodobná. Poľsko obvinilo Rusko z ďalšieho kroku k eskalácii a vykonania „provokácie“ vzhľadom na ruské hrozby pre energetický sektor na pozadí vojny proti Ukrajine.“

The New York Times poznamenáva, že CIA varovala európske vlády pred potenciálnym útokom proti plynovodu. Nemecký Der Spiegel bol prvá, ktorá informovala, že USA vydali to, čo predstavitelia tajných služieb nazývajú „strategické varovanie“ pred možným útokom – varovanie, ktoré neuvádza podrobnosti o pravdepodobnom čase, mieste alebo spôsobe potenciálneho útoku. CIA odmietla varovanie komentovať,“ píše The New York Times.

CNN je opatrnejšie: „Podľa dvoch predstaviteľov západných spravodajských služieb a ďalšieho zdroja oboznámeného s touto záležitosťou predstavitelia európskej bezpečnosti v pondelok a utorok zbadali podporné lode ruského námorníctva v blízkosti netesností v potrubiach Nord Stream, ktoré boli pravdepodobne spôsobené podvodnými výbuchmi. Nie je jasné, či lode mali niečo spoločné s týmito výbuchmi, hovoria tieto a ďalšie zdroje, ale je to jeden z mnohých faktorov, ktoré vyšetrovatelia budú skúmať.”


Yahoo sa odvoláva na expertný posudok člena programu Chatham House pre Rusko a Euráziu Johna Lofa, ktorý uviedol, že hoci sa ruský útok na jeho vlastné ropovody „na určitej úrovni javí ako nemysliteľný, mohla by to byť nová taktika Kremľa na zvýšenie tlaku na NATO“. “Moja prvotná interpretácia bola taká, že možno išlo o pokus objasniť krajinám NATO, spojencom Ukrajiny, že Rusko má takúto príležitosť,” povedal analytik.

Časť médií upozorňuje na nebezpečenstvo pre životné prostredie v dôsledku netesností v plynovode. “Vedci v stredu uviedli, že zjavná sabotáž na oboch plynovodoch Nord Stream môže byť jednou z najhorších priemyselných havárií súvisiacich s metánom v histórii, ale nejde o veľkú klimatickú katastrofu,” uviedol Politico.

Iné americké vydanie denníka The Washington Post cituje údaje z Laboratória pre klimatické a environmentálne vedy vo Francúzsku, podľa ktorých sa škody spôsobené na prírode v podobe zatekania rovnajú škodám, ktoré vznikajú pri 1 milióne áut ročne.

„Nord Stream Leaks podnecuje boj o ochranu európskej energetickej infraštruktúry,“ je titulok článku v The Wall Street Journal.

Ako hovorí David McCabe, vedúci pracovník neziskovej organizácie Clean Air Task Force v rozhovore pre Reuters, „ak tieto potrubia zlyhajú, poškodenie klímy bude katastrofálne a môže byť dokonca bezprecedentné“. On a ďalší experti na emisie, ktorých oslovila agentúra Reuters, tvrdia, že zatiaľ nie je možné odhadnúť veľkosť úniku vzhľadom na neistotu týkajúcu sa faktorov, ako je teplota plynu v potrubí, rýchlosť úniku a množstvo plynu, ktoré bude absorbované baktériami vo vode predtým, ako sa dostanú na povrch. Ako už bolo povedané, skutočnosť, že oba plynovody Nord Stream obsahovali prevažne metán, „potenciál pre masívne a veľmi škodlivé emisie vyvoláva veľké obavy,“ povedal McCabe.

Čínske vydanie China Daily v anglickom jazyku neposkytuje politické hodnotenia, ale obmedzuje sa na komentáre k možnému osudu projektu Nord Stream. Publikácia cituje názor Yang Qina, analytika experta zo skupiny Refinitiv, ktorý poznamenáva, že incident vylúčil akúkoľvek možnosť obnovenia tokov plynu cez Nord Stream 1 na konci tohto alebo budúceho roka. Podľa odborníka je nepravdepodobné, že Nemecko bude súhlasiť so spustením Nord Streamu 2 do prevádzky.

„Keďže dodávky plynu Nord Stream boli vynulované, pre západnú Európu bude v budúcom roku ťažké naplniť zásobníky plynu, čo znamená dlhé obdobie nedostatku plynu a zvýšenie cien plynu pre Európanov,“ povedal expert.

Televízny kanál Al Jazeera zase cituje slová Paka Nielsena, analytika Centra pre námorné operácie na dánskej vojenskej vysokej škole, ktorý vidí výhody pre Moskvu v havárii plynovodu: „… Myslím, že ak pozeráme sa na to, kto v skutočnosti profituje z nepokojov, väčšieho chaosu na trhu s plynom v Európe, myslím si, že v súčasnosti existuje v podstate len jeden hráč, ktorý skutočne ťaží z väčšej neistoty, a to je Rusko.“

Kremeľ poprel, že by Moskva mala niečo spoločné s únikmi informácií. Tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov nazval “predvídateľne hlúpe a absurdné” predpoklady o zapojení Ruska do núdzového stavu na Nord Stream a Nord Stream-2. Kremeľ pripomenul, že Rusko sa podieľalo na výstavbe týchto plynovodov a jeho plyn cez nich prúdi.