Alexander Novak: plynovody Nord Stream opravia

MOSKVA – Technicky je možné opraviť plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ale bude to vyžadovať čas a peniaze, povedal v rozhovore pre  ruskú televíziu Prvý kanál podpredseda vlády Alexander Novak.

„Určite, technické možnosti na obnovu infraštruktúry sú, vyžaduje si to čas a primerané finančné prostriedky. Som si istý, že sa nájdu vhodné príležitosti,“ povedal.

Alexander Novak oznámil, že je potrebné zistiť, kto bol zapojený do výbuchov na plynovodoch, a poukázal na tých, ktorí predtým urobili „určité vyhlásenia“ o Nord Streams.

„Spojené štáty, Ukrajina a Poľsko naraz povedali, že táto infraštruktúra nebude fungovať,“ povedal podpredseda vlády.

Dňa 26. septembra 2022 došlo k výbuchom na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 v teritoriálnych vodách Švédska a Dánska boli objavené štyri úniky. Prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream nahlásil bezprecedentné škody. Incident v Európe, v USA a v Rusku nazývajú sabotáž.

Incident na Nord Stream budú vyšetrovať Dánsko a Švédsko za účasti Nemecka. Ruské ministerstvo zahraničia prisľúbilo, že zvolá zasadnutie v Bezpečnostnej rade OSN k otázke ničenia plynovodov.

Tri reťazce plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 obsahovali v čase havárie 800 miliónov metrov kubických  zemného plynu, povedal zástupca firmy Gazprom Sergej Kuprijanov, hovoriť cez video odkaz na zasadnutí Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov. Vysielanie je na YouTube kanáli organizácie. Pre porovnanie uviedol, že približne rovnaké množstvo spotrebuje Dánsko za tri mesiace.

Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 vedú po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka. Ich celková kapacita je 110 miliárd metrov kubických. m plynu ročne. Nord Stream bol uvedený do prevádzky v roku 2011, od leta ním klesol prietok pre problémy s návratom plynových turbínových motorov a v septembri bol úplne pozastavený. Nord Stream 2 bol dokončený v roku 2021, ale nikdy nebol uvedený do prevádzky, pretože Nemecko pozastavilo certifikáciu plynovodu po tom, čo Rusko uznalo nezávislosť  samozvaných Doneckej ľudovej republiky a Luganskej ľudovej republiky.