Mars: Perseverance vyrobil niekoľko gramov kyslíka

MARS – Vesmírne vozidlo Perseverance dokázalo pomocou prístroja MOXIE premeniť oxid uhličitý z atmosféry Červenej planéty na kyslík. Experimentálny prístroj vyprodukoval 5,4 gramu kyslíka, čo stačí na 10 minút dýchania. Informuje o tom americká kozmická agentúra NASA

Kozmické vozidlo Perseverance, ktoré NASA vypustila na Mars v júli minulého roku, dokázalo extrahovať kyslík z atmosféry planéty.

„Rastúci zoznam objavov kozmického vozidla Perseverance, najnovšieho šesťkolesového robota NASA na povrchu Marsu, zahŕňa premenu časti tenkej atmosféry bohatej na oxid uhličitý na kyslík,“ píše sa na stránke NASA.

Kozmické vozidlo absolvovalo  zodpovedajúci test 20. apríla 2021, v 60. deň svojho pobytu na planéte. Americká vesmírna agentúra vysvetľuje, že tento objav pomôže v budúcnosti poskytnúť astronautom dýchateľný vzduch. Atmosféra červenej planéty je navyše 96% oxidu uhličitého.

Okrem toho by premena miestnej atmosféry na kyslík mala v budúcnosti umožniť výrobu paliva na Marse.  Vesmírne vozidlo Perseverance na Mars vyslali v júli minulého roku pomocou rakety Atlas V. Úlohou je hľadať stopy života v kráteri Jezero, zbierať vzorky hornín a sedimentov a študovať podnebie planéty. Dňa 22. februára raketa pristála na povrchu Marsu. Začiatkom marca absolvoval rover po pristátí svoju prvú testovaciu jazdu.