Marián Pauer vydal monografiu o Dezovi Hoffmannovi, fotografovi The Beatles

BRATISLAVA – Významný slovenský teoretik fotografie Marián Pauer vydal vo vydavateľstva Slovart knihu o Dezovi Hoffmannovi, slovenskom fotografovi svetových hviezd.

Celosvetovo je známy tým, že bol fotografom The Beatles.

Medzinárodne uznávaným sa stal vďaka snímkam osobností ako napríklad Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Jerry Lee Lewis, Elton John, Bob Marley, Cliff Richard, Sophia Loren, Frank Sinatra, Tom Jones, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Armstrong, Jimi Hendrix či skupín Animals, Cream, Yardbirds, Rolling Stones a predovšetkým Beatles.

Dezider Hoffmann sa narodil 24. mája 1912 v Banskej Štiavnici. Krátko po smrti otca sa s mamou presťahoval do Žiliny. Tu absolvoval základnú a začal študovať strednú školu, ktorú prerušil, keď narukoval na základnú vojenskú službu do Piešťan. Do Žiliny sa vrátil v roku 1930, kde sa vyučil za typografa a následne odišiel do Prahy, kde pracoval v divadle ako biletár a študoval žurnalistiku. O dva roky neskôr sa stal členom štábu kameramana Otta Hellera vo filmových ateliéroch AB Studio na Barrandove.

V roku 1934 opúšťa Československo a absolvuje stáž v Parížskej pobočke americkej spoločnosti 20th Century Fox, nasledujúci rok odchádza ako vojnový kameraman do Abesínie (historický názov Etiópie) nakrúcať inváziu Mussoliniho. Pred vypuknutím španielskej občianskej vojny (1936) nakrúca v Barcelone Olympiad popular, po jej vypuknutí sa stáva členom interbrigadistického novinárskeho združenia.

Oženil sa so Španielkou, ktorá však o pár týždňov tragicky zahynula na fronte. Jej meno však ostalo tajomstvom; Dežo bol totiž ako frontový kameraman trikrát ranený, pričom tretie zranenie, ktoré sa udialo v roku 1939, bolo vážne a spôsobilo čiastočnú stratu jeho pamäti. Následne bol prevezený do internačného tábora v St. Cyprien vo Francúzskych Pyrenejách.
Nasledujúci rok ušiel do Anglicka a vstúpil do jednotiek Československej armády; neskôr prešiel ku Kráľovskému letectvu.

V Anglicku sa po vojne natrvalo usadil, no ešte pred jej koncom sa oženil s Angličankou Lilly. Mal s ňou 2 deti, dcéru Dolores a syna Davida, v Leicestri si otvoril vlastné nahrávacie a fotografické štúdio a na žiadosť Josipa Broza Tita nakrútil prvý dokumentárny film o Juhoslávii.
V roku 1949 sa presťahoval do Londýna. Od začiatku päťdesiatych rokov príležitostne fotografoval pre tlač, v roku 1955 sa stal reportérom hudobného týždenníka Record mirror a otvoril si fotoateliér. Koncom päťdesiatych rokov začal spolupracovať s medzinárodnými periodikami Billboard a Cashbox, ale aj s denníkmi Daily Mirror a The News Chronicle. V roku 1962 sa prvýkrát stretáva s Beatles. Im, ale aj Rolling Stones, Cliffovi Richardovi a The Shadows vydával obrazové publikácie, v druhej polovici šesťdesiatych rokov spolupracuje s Bratislavskou zlatou lýrou. Začiatkom osemdesiatych rokov odchádza do dôchodku.

Dežo Hoffmann zomrel 26. marca 1986 v Londýne, pochovaný je na židovskom cintoríne v londýnskej štvrti Golders Green.

Prvé vydanie knihy o Dezovi Hoffmannovi.