Manažéri z indexu S&P 500 bohatnú najrýchlejšie

NEW YORK – V USA sa výška odmien pre generálnych riaditeľov spoločností zahrnutých do indexu S&P 500 v roku 2021 zvýšila o 17,1 % a stredná hodnota bola 14,5 milióna dolárov, ukázala štúdia spoločnosti Equilar.

Nárast miezd vedúcich pracovníkov takmer štvornásobne predbehol priemerný nárast miezd a odmien radových zamestnancov neštátnych spoločností, ktorý dosiahol 4,4 % a stal sa rekordom za celú históriu výpočtu ukazovateľa, teda od roku 2001. .

Tento veľký rozdiel je do značnej miery spôsobený tým, že akcie tvoria veľkú časť odmeňovania vedúcich pracovníkov a index S&P 500 minulý rok vyskočil takmer o 27 % na pozadí hospodárskeho oživenia po pandémii koronavírusu. Bonusy sú navyše často spojené s výkonnosťou spoločnosti a zisky podnikového sektora tiež vykázali v roku 2021 silný rast.

V niektorých prípadoch – napríklad kompenzácia 296,2 milióna dolárov generálnemu riaditeľovi Expedia Group Petrovi Kernovi alebo 84,4 milióna dolárov Jamiemu Dimonovi z JPMorgan Chase & Co. – sa nárast odmeňovania generálnych riaditeľov pripisuje špeciálnym bonusom pre výkonného pracovníka, ktorý si vedie dobre. pandémie, alebo uznávaného lídra, ktorý ho udrží na čele spoločnosti ešte niekoľko rokov.