V SR zomrelo v apríli najmenej ľudí za posledných 8 mesiacov, COVID-19 mal podiel niečo vyše 6 %

BRATISLAVA – Celková nadúmrtnosť sa v apríli 2022 na Slovensku znížila na 3 %, pritom ešte mesiac predtým bola na úrovni 20 %. Informuje o tom Štatistický úrad SR.

Výrazne menej osôb ako v rokoch pred pandémiou zomrelo v skupine ľudí v produktívnom veku a tiež v Bratislavskom kraji. Pokles zaznamenali aj dve najčastejšie príčiny úmrtí – choroby obehovej sústavy a nádory. Infekcii COVID-19 podľahlo takmer 290 osôb.

Slovensko zaznamenalo v apríli 2022 najnižší počet úmrtí od augusta 2021 a najviac sa v tomto roku priblížilo k predpandemickým hodnotám. Celkovo v krajine zomrelo takmer 4,5 tisíca osôb, čo predstavuje o 3,3 % viac (144 osôb) v porovnaní s päťročným priemerom rokov 2015 – 2019, pred nástupom pandémie1). Marcová nadúmrtnosť bola pritom ešte na úrovni 20,3 %. Vyplýva to z predbežných dát o počtoch zomretých a príčinách úmrtí v apríli 2022, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR. Súčasne úrad revidoval aj údaje za prvé tri mesiace tohto roka.

„Nadúmrtnosť sa znížila najmä z dôvodu nižšieho počtu zomretých v dvoch najčastejších príčinách úmrtí – pri chorobách obehového systému a nádoroch. Počet osôb zomierajúcich na nádory je na Slovensku už šesť mesiacov za sebou nižší ako 5-ročný priemer pred pandémiou,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.