Spojené kráľovstvo uvalilo jednorazovú daň na ropné a plynárenské firmy, aby zmiernilo bolesť z prudko rastúcich účtov za energie v domácnostiach

LONDÝN – Britský minister financií Rishi Sunak uvalil neočakávanú daň na veľké ropné a plynárenske poločnosti, zatiaľ čo vláda sa snaží zmierniť zhoršujúcu sa krízu životných nákladov v krajine.

Vo Veľkej Británii neuvali jadnorazovú daň len na jednu firmu, ako sa to plánuje na Slovensku, ale na všetky.

Opatrenia prichádzajú deň po hlboko zahanbujúcom vyšetrovaní večierkov počas karantény pri COVID – 19 na Downing Street a uprostred trvalého tlaku na vládnucu konzervatívnu vládu, aby urobila viac, pretože prudko stúpajúca inflácia tlačí nahor ceny všetkého od potravín po pohonné hmoty.

„Sektor ropy a zemného plynu dosahuje mimoriadne zisky nie v dôsledku nedávnych zmien v podstupovaní rizika alebo inovácií alebo efektívnosti, ale v dôsledku prudkých globálnych cien komodít, ktoré čiastočne poháňala ruská vojna,“ povedal Sunak poslancom v Dolnej snemovni. vo štvrtok.

“A z tohto dôvodu súhlasím s argumentom zdaniť tieto zisky spravodlivo,” povedal Sunak, čo vyvolalo posmech opozičných zákonodarcov.

Sunak uviedol, že vláda zavádza „dočasný cielený odvod z energetických ziskov“ s takzvaným „investičným príspevkom“ s cieľom motivovať ropné a plynárenské firmy k opätovnému investovaniu svojich ziskov. Nový odvod sa bude účtovať zo ziskov ropných a plynárenských spoločností vo výške 25 % a potom sa postupne zruší, keď sa ceny komodít vrátia na normálnejšiu úroveň.

Rozhodnutie uvaliť neočakávanú daň na energetické spoločnosti znamená ďalší obrat pre vládu premiéra Borisa Johnsona. Sunak predtým jednorazový odvod odmietol s tým, že hoci to znie „povrchovo lákavo“, v konečnom dôsledku by to odradilo od investícií.