Kasym-Žomart Tokajev: Kazachstan musí opustiť oligopol a súčasný oligarchický ekonomický model

BRATISLAVA – Prezident Kassym-Jomart Tokajev poskytol televíznemu kanálu Russia 24 rozsiahly rozhovor, v ktorom sa venoval aktuálnym udalostiam Kazachstanu a jeho medzinárodným vzťahom.

Hovoril o perspektívach ďalších politických a ekonomických reforiem v krajine, postavení ruského a kazašského jazyka, vzťahoch medzi Ruskom, Kazachstanom a Západom, ekonomických sankciách a budúcnosti inštitúcií ako Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). a Eurázijskej hospodárskej únie (EÚ).

Nižšie sú uvedené niektoré z najrelevantnejších citátov z tohto rozhovoru:

Politické reformy. Prezident Tokajev poznamenal, že vzorec, ktorý sa v Kazachstane uplatňoval dlhé roky – „na prvom mieste ekonomika, až potom politika“ – sa vyčerpal. Kazachstan je uprostred veľkej politickej transformácie, keď sa v ňom uskutočnilo referendum o rozsiahlej reforme ústavy. „Musíme pokračovať v našej politickej transformácii, pretože je to veľmi veľká požiadavka spoločnosti,“ domnieva sa prezident.

Krajina začala prechod od superprezidentského systému k systému so „silným prezidentom, vplyvným parlamentom a zodpovednou vládou.

Podľa Tokajeva „Kazachstan musí úplne opustiť „oligopol“, oligarchický systém, či už v ekonomike alebo v politike. Musíme sa vzdialiť od uprednostňovania v rozdeľovaní takzvaných „šťavnatých kúskov“ v ekonomike. V Kazachstane by mala existovať sociálna spravodlivosť so „sociálnymi výťahmi“, ktoré musia začať fungovať,“ zdôraznil.

Vymáhanie ukradnutého majetku. Štát podľa prezidenta zriadil medzirezortnú komisiu na vymáhanie odcudzeného majetku. „Kolosálne aktíva boli odčerpané do zahraničia a mali by byť vrátené ľudu Kazachstanu. Chápem, že sa to nedá urobiť za deň alebo dva. Môže to trvať roky, ale túto prácu treba urobiť,“ povedal Tokajev. Zároveň „všetko, čo bolo urobené legálne – ak napríklad veľké a stredné spoločnosti pracujú v úplnom súlade s našimi zákonmi –, samozrejme, nemalo by byť dovolené žiadne vyvlastnenie“.

Zahraničné investície. Podľa prezidenta bol Kazachstan začiatkom 90. rokov pre zahraničných investorov „terra incognita“: „Prví, ktorí prišli na náš trh, boli Američania, spoločnosť Chevron. V partnerstve so štátom spoločnosť sprivatizovala najväčšie ropné pole na západe našej krajiny. Olejári to nazývajú „diamant v korune Kazachstanu“. Treba poznamenať, že Američania fungujú celkom úspešne. Podmienky tejto zmluvy boli podpísané v súlade s vtedajšími štandardmi investičných zmlúv. Zmeniť teraz pravidlá hry by bolo samozrejme nenormálne, možno až absurdné z hľadiska dlhodobých záujmov Kazachstanu. Zároveň by určite malo dôjsť k náprave a na tom starostlivo pracujeme.“

Januárové nepokoje. Prezident Tokajev opísal tragické udalosti z januára ako „pokus o štátny prevrat, útok na štátne inštitúcie Kazachstanu, ako aj pokus o odvolanie hlavy štátu z funkcie. Podľa neho „celú situáciu riadili skúsení profesionáli“. “Počas týchto tragických udalostí bolo ukradnutých asi 3000 strelných zbraní” a “medziagentúrny vyšetrovací tím teraz usilovne pracuje na odhalení všetkých podrobností.” Hoci nemal v pláne odísť, niektorí „súdruhovia“ osobne radili „nasadnúť do helikoptéry alebo lietadla a opustiť Kazachstan“. “Veril som, že by som mal zostať až do konca so svojimi ľuďmi,” zdôraznil Tokajev.

Prezident varoval, že „udalosti, ktoré sa odohrali v Almaty, by sa nemali príliš zjednodušovať“. a že je nesprávne „premeniť na národných hrdinov tých, ktorí sa podieľali na vraždách, lúpežiach a v skutočnosti spochybňovali základy nášho štátu“. V mnohých prípadoch štát prejavil milosť a prepustil zadržaných. „V súčasnosti bolo odsúdených len 26 ľudí so skutočným väzením. Všetky ostatné prípady sú v štádiu vyšetrovania. Pre bezprecedentný rozsah tragédie je dosť ťažké sa s ňou vyrovnať v krátkom čase.“

Prezident zdôraznil, že všetky obvinenia z nezákonných metód vyšetrovania sú starostlivo a spravodlivo preskúmané, čo potvrdzuje, že „tí policajti, ktorí porušili náš zákon, boli trestne zodpovední“.