M. Gorbačov: v jadrových pretekoch niet víťaza

Prvý a posledný prezident ZSSR Michail Gorbačov napísal pre dennník Vedomosti o tom, prečo nie je možné zrušiť Zmluvu o raketách stredného a krátkeho doletu. Na vydávaní denníka Vedmosti sa podieľajú denníky The Financial Times a The Wall Streeet Journal. Originál autorského komentára Michaila Gorbačova je tu.

“Denník Vedomosti ma požiadal, aby som sa vyjadril k situácii okolo Zmluvy o zákaze rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Osud tejto zmluvy narúša politikov a obyčajných ľudí na všetkých kontinentoch. Som znepokojený a nielen preto, že som v decembri 1987 podpísal túto dohodu spolu s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom. V tom, čo sa deje, vidím iný prejav nebezpečných deštruktívnych tendencií vo svetovej politike,” napísal Gorbačov.

Myšlienka, ktorá bola pre nás hlavným orientačným bodom na ceste k zmluve, bola vyjadrená spoločným vyhlásením vedúcich predstaviteľov ZSSR a USA, prijatého prvom stretnutí v Ženeve: “Jadrová vojna je neprijateľná, v nej nemôže byť víťazov”.

Zmluva bola prvým krokom, po ktorom nasledovali ďalšie – Zmluva o znižovaní strategických zbraní (START) a vzájomné kroky na odstránenie významnej časti taktických jadrových zbraní. Štáty revidovali svoje vojenské doktríny s cieľom znížiť závislosť od jadrových zbraní. V porovnaní s vrcholom studenej vojny sa počet jadrových zbraní v Rusku a Spojených štátoch znížil o viac ako 80%.

Tento proces začal ovplyvňovať nielen jadrové zbrane. Bol podpísaný dohovor o odstránení chemických zbraní, krajiny východnej a západnej Európy sa dohodli na radikálnom znížení svojich ozbrojených síl a výzbroje. Bola to tá istá “mierová dividenda”, ktorú všetci, a predovšetkým všetci Európania, dostali v dôsledku konca studenej vojny.

 “Dnes je to, čo sme dosiahli v rokoch, keď sme skončili studenú vojnu,  v ohrození. Rozhodnutie USA odstúpiť od Zmluvy  hrozí, že zvráti priebeh udalostí opačným smerom. A to nie je prvý takýto krok. Spojené štáty odmietli ratifikovať Zmluvu o zákaze jadrových skúšok. V dôsledku jednostranného rozhodnutia USA v roku 2002 bola ukončená Zmluva o obmedzení protibalistických raketových systémov (ABM). Z troch hlavných pilierov globálnej strategickej stability – zmlúv o ABM, Zmluvy  INF a START – zostáva jedna. Osud zmluvy START, ktorú podpísali prezidenti Medvedev a Obama v roku 2010, je nejasný. Pri posudzovaní vyjadrení predstaviteľov americkej administratívy môže tiež “ísť do dejín”,” napísal Gorbačov.