Lukašenko sľúbil poriadny výprask sankciami, litovský premiér hovorí že poškodia Bielorusko

MINSK – Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko hovoril o možných sankciách voči Litovsku a Poľsku, ale aj Európskej únii. Hovoril o nich Alexander Lukašenko počas s stretnutia so zamestnancami podniku Savuškin-Orša v meste Orša v závere tohto týždňa. Povedal, že ešte uvidia čo sú to sankcie.

Po voľbách na funkciu prezidenta sú v Bielorusku nepokoje. Volebná komisia tvrdí, že Alexander Lukašenko získal 80 % a na druhom mieste bola Svetlana Tichanovská s 10%. Pred voľbami bieloruský režim dal uväzniť niekoľkých kandidátov. Po voľbách boli protesty. Z rôznych príčin zomrelo 6 ľudí. Opozícia tvrdí, že výsledky volieb boli sfalšované. Dôkazy tohto tvrdenia nepredstavila. Výrokmi opozície sa riadi Európska únia. Uvalila sankcie na osoby, ktoré majú niečo do činenia s násilím voči obyvateľstvu Bieloruska. Alexander Luikašenko vyhlásil, že násilie súvisí s porušovaním zákonov. Dnes 30. augusta 2020 sa protestujúcim podarilo vyhrať súboj so silovými zložkami, ktorým z ich rúk vytrhli zadržaných. Polícia pred budovou KGB v Minsku pred protestujúcimi ušla.

“A teraz im ukážeme čo sú to sankcie. Keď do Číny a do Ruska Poliaci a Litovci sa cez nás trtúlili, teraz budú lietať cez Baltiku, alebo Čierne more,” povedal Lukašenko. Prvá veta je parafrázou známej vety Nikitu Chruščova: “Pokažem im kuzkinu mať!” alebo “Ukážeme im čertovu mater”. Túto vetu použil niekoľko razy Nikita Chruščov na stretnutiach s americkým vedením. Daná veta je ruský idiomatický výraz, ktorý sa dá preložiť ako “Dostanú poriadny výprask.”

Poznamenal, že západné krajiny nebudú môcť do Bieloruska vyvážať tovary, na ktoré Ruská federácia zakázala. Bielorusko využívali európski výrobcovia na opätovný vývoz tovarov do Ruskej federácie. Tak sa objavil pravý bieloruský parmezán, či pravé bieloruské langusty.

“Vypásli sa a zabudli, že je Bielorusko. Mysleli si, že nás môžu ohnúť, strašiť tankami, raketami…Ešte uvidíme kto koho postraší. Ukážeme im čo sú to sankcie, dodal. Poznamenal, že 30% príjmov litovského rozpočtu sú poplatky za dopravu tovarov z Bieloruska do iných krajín. “Uvidíme ako budú žiť. Vypásli sa…” Povedal Alexander Lukašenko.

Litovský premiér Saulius Skvernelis uviedol, že odvetné sankcie, ktoré Alexander Lukašenko hrozí Litve, zasiahnu predovšetkým jeho vlastnú krajinu.

„Je ťažké pochopiť: koľko sa musíte upínať k  moci a nenávidieť svojich ľudí, aby ste sa rozhodli ublížiť vášmu štátu a jeho občanom kvôli ambíciám, ktoré máte,“ cituje Delfi Skvernelis, ktorý to napísal na Facebooku.

“Ak sa prijmú rozhodnutia, o ktorých dnes Lukašenko hovorí, zasiahnu predovšetkým Bielorusko,” dodal.

Výsledky volieb v Bielorusku priznalo Arménsko a Ruská federácia. Európska únia ich nepriznala. Ruská federácia sformovala rezervy, ktoré môže na žiadosť Bieloruska vyslať do krajiny. Svetlana Tichanovská v poslednom vyhlásení pripustila, že mediátorom medzi súčasnou mocou v Bielorusku a opozíciou by mohla byť aj Ruská federácia.