Bielorusko: ľudia vyberajú peniaze, kurz je na dne

MINSK – V priebehu obchodovania na Bieloruskej burze mien a cenných papierov v piatok 28. augusta 2020 sa výmenný kurz národnej meny voči euru podľa údajov na webe zrútil na rekordne nízku hodnotu.

Do 13:35 euro miestneho času  korigovalo na 3, 176 rubľov. Dolár dosiahol kurz za 2, 675 bieloruských rubľov, neskôr však klesol na 2, 67. Pokiaľ ide o ruský rubeľ, bieloruská mena tiež klesá o viac ako o percento – na 27,86 rubľov.

Na pozadí masových protestov proti dosluhujúcemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi začalo obyvateľstvo nakupovať cudziu menu a vyberať peniaze zo svojich účtov. Národná banka Bieloruska uložila obmedzenia týkajúce sa udržiavania súčasnej likvidity, v dôsledku čoho niektoré bieloruské banky pozastavili poskytovanie úverov v bieloruských rubľoch, pretože ich nemalo dosť..

Alexander Lukašenko predtým uviedol, že úrady sa nechystajú umelo brániť poklesu meny, okamžite však hovorili o dohode s Ruskom o reštrukturalizácii dlhov vo výške niekoľkých miliardy dolárov. Podľa neho peniaze zostanú v republike a budú vyčlenené na podporu bieloruského rubľa.