Čína: zbrane na ovládanie mozgu a mysle

WASHINGTON- Ministerstvo obchodu USA uvalilo sankcie na Akadémiu vojenského lekárskeho výskumu v Číne.

Ministerstvo obchodu USA uvalilo sankcie na Akadémiu vojenského lekárskeho výskumu v Číne. Informovalo o tom vo vyhlásení na webovej stránke agentúry.

Washington tiež uvalil obchodné obmedzenia na 11 výskumných ústavov akadémie, ktoré sa zameriavajú na mikrobiológiu, epidemiológiu, toxikológiu, bioinžinierstvo a kontrolu chorôb. Americké ministerstvo obchodu sa podozrieva výskumné inštitúcie z vývoja zbraní na ovládanie mozgu.

Pod americké sankcie sa dostalo aj množstvo spoločností z Gruzínska, Malajzie a Turecka. “Týchto 37 organizácií identifikovala americká vláda ako organizácie, ktoré konajú v rozpore so zahraničnou politikou alebo záujmami národnej bezpečnosti Spojených štátov,” uviedlo americké ministerstvo.

9. decembra bolo oznámené, že Kongres USA schválil návrh zákona na zamedzenie nútenej práce Ujgurov v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang (XUAR) v ČĽR. Podľa návrhu zákona majú Spojené štáty v úmysle zaviesť obmedzenia na dovoz tovaru z XUAR, ako aj uvaliť sankcie na fyzické a právnické osoby zodpovedné podľa Washingtonu za porušovanie ľudských práv v regióne.