Ruská federácia: obyvatelia pijú menej alkoholu

MOSKVA –  Rusi začali na alkohol míňať menej – priemerný účet za nákupy v obchodoch s alkoholom od januára do augusta tohto roku predstavoval 447 rubľov. To je o 14 percent menej ako v rovnakom období v roku 2019. Vtedy to bolo 519 rubľov. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Taxcom.

Tiež sa znížil priemerný šek v segmente HoReCa (hotely, reštaurácie, kaviarne, bary, dodávatelia výrobkov a vybavenia pre tieto prevádzky) – dosiahol 990 rubľov (minulý rok – 1,2 tisíc rubľov). K poklesu došlo aj v supermarketoch – zo 755 rubľov na 707 rubľov.

Zároveň v kategórii „potraviny“ experti zaznamenali mierny nárast sumy – o jedno percento (z 348 na 350 rubľov). Predaje v lekárňach sa zvýšili o 15, respektíve 11 percent.

Celkovo analyzovali viac ako 22 miliárd pokladničných dokladov. Začiatkom augusta vyšlo najavo, že vláda chce zjednodušiť predaj alkoholu v Rusku: Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruskej federácie navrhlo znížiť veľkosť štátnej dane z licencií na maloobchodný predaj alkoholu na tisíc rubľov mesačne. To je viac ako päťkrát menej ako súčasné clo 5,4 tisíc rubľov.