Libra klesla na najnižšiu úroveň od marca po tom, čo Bank of England ponechala úrokové miery

LONDÝN – Bank of England ukončila sériu 14 po sebe idúcich zvyšovaní úrokových sadzieb po tom, čo nové údaje ukázali, že inflácia je teraz pod očakávaniami.

Libra predĺžila svoj pokles po tom, čo Bank of England ponechala úrokové sadzby nezmenené na úrovni 5,25 %, keďže inflácia sa v auguste spomalila viac, ako sa očakávalo.

Banka od decembra 2021 postupne zvyšovala sadzby v snahe obmedziť infláciu, pričom v auguste zvýšila svoju hlavnú sadzbu z 0,1 % na 15-ročné maximum 5,25 %.

Sterling naposledy klesol o 0,7 % na 1,2258 USD, čo je najslabšie od marca, po obchodovaní so stratou okolo 0,4 % na úrovni 1,23 USD pred rozhodnutím Bank of England.

Medzitým bolo euro voči libre naposledy o 0,48 % vyššie na úrovni 86,77 pence. Pred rozhodnutím banky sa obchodovala za 86,65 pencí, čo predstavuje nárast o približne 0,3 %.

Rozhodnutie prišlo deň po tom, čo údaje ukázali, že inflácia v Spojenom kráľovstve sa v auguste spomalila viac, než sa očakávalo, na 6,7 ​​% medziročne, zo 6,8 % v júli. Ekonómovia počítali s rastom až 7 %.

 

Rozhodnutie centrálnej banky

Výbor pre menovú politiku na svojom septembrovom zasadnutí hlasoval v pomere 5:4 za zachovanie sadzby, pričom štyria členovia boli za ďalšie zvýšenie o 25 bázických bodov na 5,5 %.

“Množia sa známky určitého vplyvu menového sprísnenia na trh práce a na dynamiku reálnej ekonomiky ako celku,” uviedla banka vo vyhlásení.

“MPC bude naďalej pozorne sledovať známky pretrvávajúcich inflačných tlakov a odolnosti širšej ekonomiky vrátane sprísnených podmienok na trhu práce a trendov rastu miezd a inflácie cien služieb.”

MPC tiež jednomyseľne hlasovala za zníženie podielu nákupov vládnych dlhopisov Spojeného kráľovstva o 100 miliárd libier (122,6 miliardy USD) v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov na celkových 658 miliárd libier.

Ročný rast celkového indexu spotrebiteľských cien klesol na 6,7 ​​% z júlových 6,8 %, pričom chýbala konsenzuálna predpoveď, že by sa mal zvýšiť na 7 %, pretože vyššie ceny na pumpe kompenzujú nižšie ceny potravín a bývania. Hlavný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa nestále ceny potravín, energií, alkoholu a tabaku, klesol na 6,2 % zo 6,9 % v júli.

Bank of England kráča po úzkej ceste medzi návratom inflácie na zem a rizikom uvrhnutia doteraz prekvapivo odolnej ekonomiky do recesie. HDP Spojeného kráľovstva v júli klesol o 0,5 %, zatiaľ čo niekoľko britských spoločností v utorok varovalo pred ziskom.

Americká centrálna banka v stredu ponechala úrokové sadzby nezmenené, ale naznačila, že stále očakáva ďalšie zvýšenie do konca roka, ako aj menej znížení v roku 2024, ako sa pôvodne očakávalo.

(Na základe materiálov Thomson Reuters a CNBC)